Chebská nemocnice nezvládá nápor pacientů. Převáží je do jiných nemocnic

Přetížená chebská nemocnice přemisťuje 14 koronavirových pacientů do nemocnic v Mariánských Lázních, Rakovníku či v Praze. Přesun pacientů většinou s lehkým průběhem nemoci organizovala v neděli krajská koordinátorka Dagmar Uhlíková, řekl dnes ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. Nemocnicím v kraji docházejí volná lůžka pro pacienty s covidem, důvodem je nedostatek kvalifikovaného personálu a přetíženost současného.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

"Podařilo se domluvit převoz třinácti covidových pacientů s lehkým průběhem nemoci a jednoho pacienta z oddělení JIP, přičemž část transferů se uskutečnil už v neděli a část by jich měla proběhnout pravděpodobně dnes," řekl Podracký.

Podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic zbývají k dnešku tři volná lůžka intenzivní péče pro pacienty, pro ostatní zbývá devět z původních 78. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 85 z původních 598.

Karlovarské krajské nemocnici, pod níž spadají nemocnice v Karlových Varech a v Chebu, chybí podle Podrackého kvůli nemoci okolo 60 zaměstnanců. Nemocnice se potýkají s nedostatkem hlavně specializovaných sester, které by se staraly o pacienty s koronavirem na oddělení intenzivní péče.

Už v týdnu se restrukturalizovaly obě nemocnice - v Karlových Varech i v Chebu. Z některých oddělení, například z kožního, se vytvořila covidová lůžka pro pacienty s méně závažným průběhem nemoci. Z části běžné intenzivní péče vznikla covidová. Problémy s nedostatkem intenzivní péče pro covidové pacienty se řešily také tím, že v pátek nemocnice převezla dva pacienti do Plzně a do Prahy.

Minulý týden usilovalo vedení Karlovarského kraje v čele s hejtmanem Petrem Kulhánkem (za STAN) o přesunu pacientů do německých nemocnic. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale tuto možnost odmítl. Uvedl, že jsou v ČR dostatečné kapacity a není problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji.

Média v minulých dnech citovala primáře interny chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle kterého už bylo nutné na jeho oddělení rozhodovat, který pacient dostane lůžko na jednotce intenzivní péče a který navzdory potřebě jen na standardním oddělení. Na situaci chebské nemocnice upozornil i pirátský poslanec Petr Třešňák.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Plaga věří, že kloktací testy pro studenty se v řádu týdnů objeví

25.01.2021 18:27 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro…

Lidí s covidem ve středočeských nemocnicích zatím výrazně neubývá

25.01.2021 18:06 V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama