Chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu: Obviněna byla pardubická nemocnice i lékařka

Policie obvinila pardubickou nemocnici, jednu lékařku a dvě zdravotní sestry ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti v případu chlapce, který po komplikacích po operaci mandlí upadl do bdělého kómatu. Obviněným hrozí až čtyři roky ve vězení. U právnické osoby rozhoduje o formě trestu soud. Novinářům to dnes oznámila policejní mluvčí Ivana Ježková. Obvinění nemocnice nekomentovala. Vše je ve fázi vyšetřování a neveřejné, řekla ČTK mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

lékaři
doporučujeme

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal krvácet a následně upadl do bdělého kómatu. Rodina již podala na nemocnici několik žalob, domáhá se odškodnění. Nedávno nemocnice nabídla rodině šest milionů korun jako zálohu, což akceptovala.

"Teď finalizujeme konečné narovnání. Po dohodě se všemi stranami ho nezveřejníme," řekla Semrádová. Celkovou výši odškodnění nemocnice původně vyčíslila na 15,5 milionu korun, částka je ale před podpisem dohody jiná. Kromě toho dohoda zahrnuje neomezené čerpání nákladů na péči, dodala mluvčí.

Policisté mají za prokázané, že nemocnice zásadně porušila či zanedbala důležité povinnosti. Znalci podle mluvčí konstatovali, že "postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti současné zavedené lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu". "Bylo zjištěno, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta," dodala Ježková.

Policie klade obviněným za vinu, že nesprávně diagnostikovali u chlapce pooperační komplikace. Masivně krvácel z operační rány. Kriminalisté se domnívají, že ošetřující personál zvolil zcela nevhodný postup. Krvácejícího pacienta nechaly dětská lékařka i odborné zdravotní sestry, odejít s matkou do přízemí budovy, kde je ORL ambulance.

"Tímto postupem byl ale bezprostředně ohrožen na životě. Bohužel toto pracoviště nebylo včas aktivováno a nebyl zde ani pohotovostní personál. Tím došlo k zásadnímu prodlení a zhoršení zdravotního stavu pacienta, které vedlo k těžkému poškození jeho mozku," uvedla policejní mluvčí.

Případ například zdokumentovala Česká televize v cyklu Infiltrace. Na záznamech kamery je vidět krvácející chlapec s matkou na chodbě u ambulance ORL. Po odvysílání dokumentu rezignoval náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek, který daný den sloužil jako lékař ORL. Nemocnice se k obvinění konkrétněji nevyjádřila. "Běží vyšetřování, je neveřejné, ještě jsme nenahlédli do spisu," řekla Semrádová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od pondělí budou zakázány akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20. Sportovní…

30.09.2020 17:22 Aktualizováno Od pondělí 5. října budou na dva týdny zakázány hromadné akce uvnitř nad 10 lidí, venku nad 20 lidí…

Vyhlašování restrikcí je chaotické. Babiš vytkl Prymulovi komunikaci

30.09.2020 15:56 Premiér Andrej Babiš (ANO) vytkl ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) komunikaci…

Čurda a Pašek z kauzy IZIP si trest odpykají, Vrchní soud v Praze potvrdil…

30.09.2020 15:06 Bývalý ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek a jednatel firmy FINIM Ilja Čurda si odpykají šestileté…

Nouzový stav bude podle Prymuly trvat měsíc. Co všechno se omezí?

30.09.2020 14:13 Aktualizováno Mezi hlavními důvody, proč má vláda vyhlásit nouzový stav, je přijetí opatření, která pomohou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama