Chřipková epidemie zatím nevypukla, nemocnost ovšem roste

Nemocnost chřipkou a dalšími infekcemi v Česku stoupá, podíl nemocných ani nemocnost v krajích zatím ale nedosahuje úrovně epidemie. Za končící týden stoupla o necelých sedm procent na 1122 pacientů na 100.000 obyvatel. ČTK to řekl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Ve většině krajů lidí s akutními respiračními onemocněními přibývá, výjimkou je například Liberecký a Karlovarský kraj, kde jich v týdnu mírně ubylo.

Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu, loni až na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí. V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996.000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Nejvyšší nárůst nemocnosti je nyní podle Kynčla evidován ve skupině dětí ve věku šest až 14 let, v porovnání s minulým týdnem o 23,8 procenta. Vyšší nárůst nemocnosti zaznamenaly i děti do pěti let. Jejich počet stoupl i v Karlovarském kraji, kde jinak ve všech věkových skupinách došlo k poklesu akutních respiračních onemocnění.

"Větší výskyt onemocnění mezi nejmenšími souvisí s tím, že o děti máme větší starost. To znamená, pokud mají nějaký problém, hned s nimi jdeme k lékaři. Ovšem starší lidé si často chřipkové onemocnění léčí sami," řekla ČTK Gabriela Žampachová z českobudějovické hygienické stanice. Doplnila, že starší lidé a senioři bývají často proti chřipce očkováni, proto jsou odolnější. Nechat se očkovat je třeba každý rok, neboť každoročně je vakcína sestavena na očekávané cirkulující typy chřipky. Před onemocněním ochrání asi ze 60 procent, může mít ale mírnější průběh.

Očkování je doporučeno i lékařům. Vedoucí lékařka pracoviště epidemiologie českobudějovické nemocnice Iva Šípová dnes ČTK sdělila, že v jejich nemocnici podstoupilo očkování přibližně 1200 zaměstnanců, což je 40 procent ze všech. "Pravděpodobně se jedná o nejvyšší proočkovanost zaměstnanců nemocnice v České republice," podotkla.

V sezoně 2019/2020 na komplikace spojené s chřipkou zemřelo už několik lidí. Ve dvou případech zemřel pacient v Karlovarském kraji, po jednom v Libereckém a Středočeském kraji, vyplývá z vyjádření krajských hygieniků. Lidé podle lékařů nebezpečí chřipky podceňují, například v Karlovarském kraji se jich proti ní nechalo očkovat jen 2,19 procenta.

Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí. Jde o jediné infekční onemocnění, které se v době epidemie pravidelně projevuje na statistikách celkové úmrtnosti.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie by zasáhla tři miliony Čechů, půl milionu onemocní během 10 dní,…

25.02.2020 22:03 Aktualizováno Pokud by Česko zasáhla virová pandemie, onemocnět by na ni mohlo více než tři miliony Čechů.…

Česko se chystá na koronavirus. Má plány na uzavření měst a vesnic

25.02.2020 22:01 Aktualizováno Pravděpodobnost výskytu koronaviru v Česku se posledních dnech zvýšila. Na České televizi to uvedl…

Hygienici na jihu Čech preventivně umístili do karantény kvůli koronaviru…

25.02.2020 19:21 Aktualizováno Jihočeští hygienici nařídili za tento měsíc preventivní domácí karanténu pro dvě desítky lidí,…

Koronavirus v ČR zatím není. Je ale blízko. Sejde se Bezpečnostní rada…

25.02.2020 18:28 Česká letiště dnes přijala další opatření kvůli šíření nového koronaviru, poslední vývoj kolem něj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama