Chytrá karanténa se připravuje na očekávaný nárůst po návratu dětí do škol

Někteří operátoři, kteří se podílejí na projektu Chytrá karanténa, se mohou díky nižšímu počtu nových případů přesunout na pomoc hygienikům při epidemiologickém šetření. Další budou připraveni jako zálohy pro očekávaný nárůst případů po návratu dětí do škol. Na twitteru to napsal vládní zmocněnec pro informační technologie Vladimír Dzurilla.

Lidé se chrání před covidem-19, ilustrační foto
doporučujeme

Podle pravidelně zveřejňovaných dat Chytré karantény o trasování nakažených a jejich kontaktů se od začátku listopadu výrazně zvýšil podíl nově otestovaných, kteří byli hygienou kontaktováni do 24 hodin. Zatímco v neděli 1. listopadu bylo takto osloveno první den 14,5 procenta nakažených a následující pondělí 22 procent, O tři dny později to bylo 46 procent a v úterý 10. listopadu už více než 50 procent. Podobně roste podíl časně oslovených rizikových kontaktů nakažených, na začátku měsíce jich byly asi dvě třetiny a v pondělí 95 procent.

Zatímco v pondělí 2. listopadu řešili pracovníci hygieny a operátoři více než 25.700 případů, v úterý 10. listopadu to bylo 15.000. "Současné denní počty nakažených a snížený počet hovorů nám umožňují škálovat kapacity, realokovat operátory a připravit zálohy trasovačů na návrat dětí do 1. a 2. tříd," napsal Dzurilla.

Podle posledních dat se na trasování podílí asi 1500 lidí, nichž 931 jsou hygienici. Podle Dzurilly se ale do jimi prováděných epidemiologických šetření, tedy prvních hovorů lidem pozitivně testovaným, které mají za cíl zjistit o nich základní údaje a jejich případné kontakty, zapojí také vybraní operátoři z řad policie, armády a celní správy. Průměrně má každý pozitivně testovaný asi 2,25 rizikových kontaktů.

Epidemická situace se začíná v jednotlivých krajích opět lišit. Nejlépe je na tom Královehradecký kraj, kde se daří časně kontaktovat 80 procent pozitivně testovaných. V Praze, kde jsou v současné době počty nových případů na počet obyvatel nejnižší, se daří za 24 hodin kontaktovat přes 70 procent pozitivních a 95 procent kontaktů. Ve Středočeském kraji je kontaktů přes 97 procent a nakažených 68 procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrh na vznik hygienického superúřadu vyvolal vlnu nevole, Babiš couvá

03.12.2020 16:39 Ministerstvo zdravotnictví pochybilo, když dalo vládě předlohu k posílení pravomocí hygieny, uvedl…

Kdy se rozjedou vleky? Vláda rozhodne o lyžařských areálech v pondělí

03.12.2020 15:59 Aktualizováno Vláda by se pravděpodobně v pondělí měla domluvit, zda povolí provoz lyžařských středisek, případně…

Blatný: Proti covidu bude komerční vakcína, v české není důvod pokračovat

03.12.2020 15:31 Pokračovat ve vývoji české vakcíny proti covidu-19 není podle ministra zdravotnictví Jana Blatného …

Covid rozhodně není pod kontrolou. Politici jsou populisté a odnáší to…

03.12.2020 11:33 Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula a prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama