Chytrá karanténa využívá mobilní data zatím spíše sporadicky

Chytrá karanténa využívá data z mobilních sítí zatím jen z malé části. Stát si u operátorů od dubnového spuštění systému do poloviny července vyžádal 615 vzpomínkových map. Systém operátorů je však schopen generovat desetitisíce těchto údajů. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Ilustrační foto
doporučujeme

Všichni tři operátoři se na fungování chytré karantény podílejí prostřednictvím lokalizačních údajů do vzpomínkových map. Ukazují místa, v nichž se pohyboval nakažený člověk. Hygienici tyto data využívají při vyhledávání lidí, kteří se s nakaženým mohli dostat do kontaktu. U operátorů si je žádá ministerstvo zdravotnictví. Vydávání údajů je ovšem podmíněno předchozím souhlasem účastníka. Podle operátorů vygenerování konkrétní vzpomínkové mapy trvá po obdržení žádosti několik desítek minut. Dosud podle nich žádné technické problémy nenastaly.

Systém je podle Grunda plně automatizovaný a operátoři jsou z něj schopni vygenerovat i desetitisíce vzpomínkových map podle poptávky státu. Takové podle Grunda byly i původní předpoklady fungování systému chytré karantény. Ministerstvo však dosud zažádalo o tyto údaje jen v 615 případech.

Do projektu jsou zapojené i banky. "Na systému chytré karantény se podílí od jejího spuštění v souladu s příslušným mimořádným opatřením ministra zdravotnictví. Nezaznamenáváme žádné významnější problémy, systém se již technologicky 'usadil' a běží kontinuálně a prakticky bezporuchově," řekla ČTK Andrea Trudičová z České bankovní asociace.

"Od května jsme tyto údaje s klientovým souhlasem poskytli přibližně ve stovce případů. Za poslední měsíc jde o jednoho až dva klienty denně," uvedla mluvčí Air Bank Jana Karasová. Raiffeisenbank žádná data zatím neposkytla, podle mluvčí Petry Kopecké nebyla požadována.

Chytrá karanténa má zlepšit vyhledávání lidí, kteří se setkali s nakaženými koronavirem, například právě za pomoci dat z mobilních telefonů nebo údajů bank. Pochybnosti o funkčnosti projektu vyjádřili nejen opoziční politici, ale i členové vlády. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se nedaří dostatečně propojit IT systémy a hygienické stanice, které postupně musejí přejít na modernější metody fungování. Vláda se dnes dohodla na vzniku nové Rady vlády pro zdravotní rizika, jež bude na chytrou karanténu dohlížet. Logistiku systému by měla převzít armáda, ministerstvo zdravotnictví by pak mělo dál rozhodovat o odborných záležitostech, jako jsou epidemiologická opatření.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od rána se registrovalo k očkování už 37 tisíc lidí starších 70 let

01.03.2021 10:04 Registrační systém k očkování proti nemoci covid-19 pro lidi starší 70 let byl spuštěn dnes před…

S koronavirem se potýká nejvíc lidí od začátku epidemie. Za neděli přes 4…

01.03.2021 09:05 V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a…

Česko v lockdownu. Začala platit řada přísných omezení a jedno mírné…

01.03.2021 08:32 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje dneškem na tři týdny…

K očkování se ode dneška mohou přihlásit lidé starší 70 let

01.03.2021 07:58 K očkování proti covidu-19 se dnes mohou přes web ministerstva zdravotnictví začít hlásit lidé nad…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama