Česko stále čelí první fázi epidemie. Takové jsou scénáře pro případ druhé vlny

Přestože se v posledních dnech hodně mluví o dalším růstu počtu lidí infikovaných novým typem koronaviru v Česku, podle prorektora Univerzity Karlovy a biochemika Jana Konvalinky stále není důvod k panice. Druhá vlna se zatím nekoná.

Přidejte svůj názor

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V současné době je epicentrem nákazy Latinská Amerika, která zaznamenává dramatický nárůst. Evropa místo toho vykazuje spíše pokles. "Virus se dostává do takzvaně imunitně naivní populace a do zemí, které nejsou připraveny ani medicínsky, ani co se týče terapie, ani testování," objasnil Konvalinka ve svém rozhovoru pro Český rozhlas.

Přestože se v poslední době setkáváme s navýšením jak v Česku, tak i na nejméně zasaženém Slovensku, není se podle biochemika třeba obávat cest mezi oběma dříve spojenými národy.

Lockdown zabírá, ale je příliš nákladný, a to nejen finančně

Konvalinka vyjádřil obavy z případného nekoordinovaného zavírání hranic, pokud by SARS-CoV-2 zmutoval a byl ještě virulentnější s tím, že následný postup by pak byl na politicích.

Ti právě musejí zvážit všechna pro a proti, neboť se ukázalo, že lockdown neboli vypnutí ekonomiky z medicínského hlediska sklízí své ovoce, ale má své vedlejší dopady, a to nejen finanční, nýbrž i sociální a společenské. "Cena je vysoká," varoval.

Biochemik zároveň také varuje před velkými finančními mezerami ve zdravotnictví. „Když hovoříme o finančních a ekonomických ztrátách, týká se to i zdravotnictví a tím opět lidských životů. V obou případech jde tedy o životy a je potřeba porovnat, kde jsou ty ztráty větší," konstatoval, že útlum ekonomiky poškozuje i zdravotnictví.

Konvalinka by uvítal, kdyby se současná klidová situace využila na přípravu na možnou další vlnu pandemie covid-19. Investovat by se podle něj mělo do screeningu, testovacích kapacit a hygieny. „Koupili jsme si nějaký čas a musíme ho využít,“ dokončil.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Česko překonalo hranici 12 tisíc případů, nárůst ale zpomaluje

01.07.2020 18:24 Aktualizováno Počet případů nemoci covid-19 v Česku překročil 12.000. Za dnešek jich zatím přibylo 52 na 12.006.…

Malým lékárnám by se mohly odpustit sociální odvody, ČSSD navrhla novelu

01.07.2020 15:34 Odpuštění sociálních odvodů za letošní červen až srpen by se mohly dočkat i lékárny s nejvýše 15…

Pafko: Když půjdou lékaři do důchodu, nemocnice budou mít problém

01.07.2020 13:58 Aktualizováno Kdyby lékaři, kteří jsou v seniorském věku, odešli do důchodu, zdravotnictví by podle chirurga…

Advokáti chtěli hnát k soudu Babiše, Hamáčka, Vojtěcha a Prymulu. Policie…

01.07.2020 13:46 Policie se nebude zabývat trestním oznámením, které v dubnu podali brněnští právníci David a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy