Členové MeSES uvažují o tom, že budou pokračovat i bez ministerstva

Členové odborné skupiny MeSES uvažují o tom, že by mohli pokračovat dál, i když s nimi dnes ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci. Na twitteru to napsal člen skupiny, epidemiolog Rastislav Maďar.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Dvanáctičlenná skupina, která vznikla v polovině března pod vedením hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala, dávala ministerstvu doporučení ohledně epidemie covidu-19. Za to nepobírala žádnou odměnu. Ministerstvo dnes oznámilo, že důvodem ukončení spolupráce je dobrý vývoj epidemie a že agendu MeSES převezme klinická skupina na úřadě.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) nevznikala podle Maďara kvůli ministerstvu zdravotnictví, ale aby pomohla vyvést Česko z "bezprecedentní krize" a ochránila ho před další. "Doufám, ze bude vůle členů pokračovat dál. Na to ministerstvo zdravotnictví nepotřebujeme. Jeho postup už asi nikoho z nás nepřekvapuje. Večer máme jednání, uvidíme," uvedl Maďar.

Podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci Mariána Hajdúcha je jasné, že činnost poradních sborů jednou musí převzít ministerstvo zdravotnictví. "Nicméně mám pochybnosti, že čas k tomu nazrál, a je mi líto, že k rozchodu dochází tímto způsobem," uvedl na twitteru.

Iniciativa Sníh, jejíž někteří členové byli také v MeSES, v této souvislosti doufá, že se nepotvrdí varování o možné blížící se další vlně covidu-19 kvůli indické mutaci. "A pokud přijde, doufejme, že se ministerstvo zdravotnictví poučí a tentokrát zareaguje včas," napsala iniciativa.

Viroložka a členka MeSES Ruth Tachezy v České televizi řekla, že přidaná hodnota skupiny byla v tom, že v ní byli lidé ze všech možných oborů. "Předpokládám, že taková skupina na ministerstvu vznikat nebude," poznamenala. Mezi členy poradního orgánu patřil například sociolog Martin Buchtík, imunolog Zdeněk Hel, ekonom Štěpán Jurajda či ústavní právník Jan Kysela.

Člen skupiny Jan Kulveit, který se věnuje modelování epidemií na univerzitě v Oxfordu, uvedl, že se MeSES snažila o mezioborový přístup v zájmu celé společnosti a poskytovala názory založené na důkazech, zatímco stát upřednostňoval "škudlení penězi z rozpočtu zdravotnictví za cenu masivních škod pro celou společnost". Názorům MeSES začal stát podle Kulveita naslouchat v podstatě až po vyčerpání ostatních možností.

"Ne vždy jsme se s MeSES na všem shodli - ale vždy to byla debata, postavená na faktech a analýzách a na schopnosti spolu mluvit. Díky za to a díky za ochotu věnovat vlastní čas své zemi," napsal Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková dnes novinářům řekla, že ukončení spolupráce s MeSES je přirozeným a žádoucím vývojem. Ministerstvo podle ní povolalo skupinu v době, kdy nemělo vybudované poradní orgány, které by mohly zodpovědně a účinně radit. Ministerstvo nyní sloučilo dřívější klinickou, epidemiologickou a laboratorní skupinu do jedné, která by měla agendu MeSES převzít a fungovat na úřadě i v případě jiných rizik, než je současná epidemie covidu-19.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

12.06.2021 21:59 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom…

12.06.2021 13:30 Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž…

Za pátek 180 nově nakažených. V pracovním dni je to nejméně od srpna

12.06.2021 10:32 Aktualizováno Ukončené očkování proti nemoci covid-19 mají v Česku přes dva miliony lidí, dávek bylo dosud…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama