Členové MeSES uvažují o tom, že budou pokračovat i bez ministerstva

Členové odborné skupiny MeSES uvažují o tom, že by mohli pokračovat dál, i když s nimi dnes ministerstvo zdravotnictví ukončilo spolupráci. Na twitteru to napsal člen skupiny, epidemiolog Rastislav Maďar.

Eurozpravy.cz

Dvanáctičlenná skupina, která vznikla v polovině března pod vedením hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala, dávala ministerstvu doporučení ohledně epidemie covidu-19. Za to nepobírala žádnou odměnu. Ministerstvo dnes oznámilo, že důvodem ukončení spolupráce je dobrý vývoj epidemie a že agendu MeSES převezme klinická skupina na úřadě.

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) nevznikala podle Maďara kvůli ministerstvu zdravotnictví, ale aby pomohla vyvést Česko z "bezprecedentní krize" a ochránila ho před další. "Doufám, ze bude vůle členů pokračovat dál. Na to ministerstvo zdravotnictví nepotřebujeme. Jeho postup už asi nikoho z nás nepřekvapuje. Večer máme jednání, uvidíme," uvedl Maďar.

Podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci Mariána Hajdúcha je jasné, že činnost poradních sborů jednou musí převzít ministerstvo zdravotnictví. "Nicméně mám pochybnosti, že čas k tomu nazrál, a je mi líto, že k rozchodu dochází tímto způsobem," uvedl na twitteru.

Iniciativa Sníh, jejíž někteří členové byli také v MeSES, v této souvislosti doufá, že se nepotvrdí varování o možné blížící se další vlně covidu-19 kvůli indické mutaci. "A pokud přijde, doufejme, že se ministerstvo zdravotnictví poučí a tentokrát zareaguje včas," napsala iniciativa.

Viroložka a členka MeSES Ruth Tachezy v České televizi řekla, že přidaná hodnota skupiny byla v tom, že v ní byli lidé ze všech možných oborů. "Předpokládám, že taková skupina na ministerstvu vznikat nebude," poznamenala. Mezi členy poradního orgánu patřil například sociolog Martin Buchtík, imunolog Zdeněk Hel, ekonom Štěpán Jurajda či ústavní právník Jan Kysela.

Člen skupiny Jan Kulveit, který se věnuje modelování epidemií na univerzitě v Oxfordu, uvedl, že se MeSES snažila o mezioborový přístup v zájmu celé společnosti a poskytovala názory založené na důkazech, zatímco stát upřednostňoval "škudlení penězi z rozpočtu zdravotnictví za cenu masivních škod pro celou společnost". Názorům MeSES začal stát podle Kulveita naslouchat v podstatě až po vyčerpání ostatních možností.

"Ne vždy jsme se s MeSES na všem shodli - ale vždy to byla debata, postavená na faktech a analýzách a na schopnosti spolu mluvit. Díky za to a díky za ochotu věnovat vlastní čas své zemi," napsal Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková dnes novinářům řekla, že ukončení spolupráce s MeSES je přirozeným a žádoucím vývojem. Ministerstvo podle ní povolalo skupinu v době, kdy nemělo vybudované poradní orgány, které by mohly zodpovědně a účinně radit. Ministerstvo nyní sloučilo dřívější klinickou, epidemiologickou a laboratorní skupinu do jedné, která by měla agendu MeSES převzít a fungovat na úřadě i v případě jiných rizik, než je současná epidemie covidu-19.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve středu přibylo dalších 134 nakažených

17.06.2021 10:45 Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 134 případů koronaviru, téměř o polovinu méně než před…

Kubek: Komora má lékařům poskytovat servis, řešit má nedostatek lékařů

17.06.2021 08:31 Česká lékařská komora (ČLK) má poskytovat svým členům co nejlepší servis. Lékař má komoru vnímat…

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Za úterý přibylo více nakažených než v pondělí

16.06.2021 09:25 V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Opakování testů na táborech nebude nutné, pokud se účastníci prokáží PCR…

15.06.2021 17:48 Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem…

Covidové certifikáty jsou klíčové pro cestovní ruch, míní odborníci

15.06.2021 17:32 Zavedení evropských covidových certifikátů, a tím uvolnění cest cizinců do Česka, je klíčové pro…

Související:

Právě se děje