Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na povinné, má však několik podmínek. Mimo jiné žádá, aby testování zaměstnanců bylo náležitě legislativně ukotveno a bylo tak například stanoveno, co dělat v případech, kdy se zaměstnanci testování organizovanému společnostmi budou bránit. ČTK to dnes řekl mluvčí komory Miroslav Diro.

Testy na přítomnost koronaviru
doporučujeme

HK ČR podle něj chápe testování v podnicích jako mimořádný krok, a proto by mělo být časově omezené na dobu nezbytně nutnou v souvislosti s vysokým výskytem onemocnění. "V této mimořádné situaci jsou podnikatelé připraveni pomoci, je nezbytné ale také připomenout, že testování má prioritně organizovat stát, výdaje zaměstnavatelů by měly být plně kompenzovány," uvedl mluvčí.

Podle něj nejde jen o zabezpečení logistiky a průběhu testování v podnicích, ale také o výdaje spojené s nakládáním s potenciálně infekčním odpadem. "Podnikatelé jsou připraveni zajistit si antigenní testy, stát ale musí zabezpečit proveditelnost nově ukládané povinnosti, tedy aby zabezpečil dostupnost antigenních testů v počtech, které budou pro masové testování potřeba," řekl Diro.

Plošné testování bez účasti zdravotníků začne ve firmách v pondělí. Stát bude přispívat 60 korun na test, maximálně bude dotovat čtyři testy na zaměstnance nebo živnostníka měsíčně. Testy si budou moci podniky koupit jen od schválených výrobců. Po skončení měsíce testování vyúčtují zdravotní pojišťovně. Po první dobrovolné fázi bude systém povinný.

Odborový předák Josef Středula v pátek uvedl, že zaměstnavatelé nemohou pracovníkovi test nařídit a povinné testování by měl upravit zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nyní podle informací ČTK hledá možnosti pro závazné testování. Jednou z cest by mohlo být mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. MPO odhaduje, že by se testování mohlo týkat asi 1,88 milionu lidí, měsíčně by tak mohlo být provedeno asi 7,5 milionu testů. Náklady by činily asi 450 milionů korun.

"Hospodářská komora se v těchto dnech snaží zaměstnavatelům zabezpečit dodávky antigenních testů. Ze svého rezervního fondu ochranných pomůcek v Pelhřimově už začala uvolňovat antigenní testy pro potřeby zaměstnanců podniků. V rezervách má připraveno okolo 500.000 testů, dnes a v neděli jedná s dodavateli o výrazném navýšení skladových zásob a urychlení dodávek pro potřeby zaměstnanců firem," uvedl Diro.

Zaměstnavatelé se podle něj od rána seznamují s novými mimořádnými opatřeními platnými od pondělí 1. března a během víkendu přes e-mail nebo telefonicky kontaktují zaměstnance. "Vystavují jim potvrzení pro cesty do zaměstnání při překročení hranice okresu, domlouvají směny - od pondělka nebudou v provozech často rodiče dětí," dodal Diro.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama