Covid-19: Hygienici budou dělat preventivní testy v ubytovnách, oznámil Prymula

Hygienici by měli zahájit preventivní testování zejména ve větších ubytovnách, kde je největší riziko přenosu nákazy. Vedou se o tom jednání s cizineckou policií. Průběžné testování by měly v těchto místech zvážit i firmy. Opatření podniků pro návrat pracovníků k běžnému provozu by měla počítat s případnou další vlnou nákazy.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Na dnešní tiskové konferenci Svazu průmyslu a dopravy ČR to řekl epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

"Když se podíváme na současná rizika a zmapujeme ohniska, jedno z frekventovaných je riziko ubytoven, kde se mixuje řada zahraničních dělníků," uvedl Prymula. Podle něj se pak z ubytoven může případně nákaza přenést do různých provozů ve firmách. Zmínil případ infekce v jedné z provozoven rychlého občerstvení, která souvisela právě s ubytovnou.

Testování hygieniků v ubytovnách se podle Prymuly připravuje. "Už je to v praktické realizaci. Jsou intenzivní jednání třeba s cizineckou policií, abychom vůbec věděli, jaké osoby tam jsou," uvedl. Podotkl, že pracovníci z ciziny nežijí ale jen v ubytovnách. "Řada dělníků bydlí různým způsobem, ne úplně zcela oficiálně, tam to riziko (nákazy) je ještě větší," řekl Prymula. Podotkl, že je obtížné od cizinců získat nejen informace, kde bydlí, ale také kde pracují. Řada z nich má práci načerno.

Firmy, které mají v ubytovnách zaměstnance, by je měly testovat i samy. "Není to otázka pravidelného testování, ale pokud se tam dělníci sjeli nově, tak asi nebude od věci, se na ně podívat," řekl Prymula. Na škodu podle Prymuly není ani to, aby firmy preventivně testovaly pracovníky, kteří nejsou pendlery. Doporučoval by metodu PCR, tedy výtěrem z nosohltanu.

Zaměstnavatelé by se měli podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje víc zajímat o to, kde jsou jejich zaměstnanci ubytováni. Vyzval firmy, aby situaci na ubytovnách svých dělníků sledovali.

Zaměřit se na to chce třeba automobilka Škoda Auto. "Musíme se tomu intenzivně věnovat. Ne všechny ubytovny nám ale patří. Mají je ostatní firmy, ne všechny musí přistupovat k opatřením stejně odpovědně," řekl člen představenstva automobilky Bohdan Wojnar.

Podle Prymuly by měly podniky zaměstnance kontrolovat u vstupu, a to alespoň měřením teploty. V provozu by měly pracovníky oddělit prostorově či směnami. Lidé, kteří spolu běžně nepracují, by se neměli stýkat ani třeba na obědě.

Společnosti by se podle Prymuly měly také připravit na případnou druhou vlnu nákazy. Předem by se měly zásobit ochrannými pomůckami a vědět, jak by je zajistily, pokud by po nich poptávka zase vzrostla a byl jich na trhu nedostatek. Uzavírání celých podniků by mělo být podle Prymuly spíše výjimečné, jen pokud by se nákazu nepodařilo izolovat. Týkalo by se také spíš malých firem, ne velkých závodů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr Roman Prymula. Zastánce čínské medicíny bez prověrky, který…

22.09.2020 09:03 Česko má nového ministra zahraničí. Adama Vojtěcha na postu nahradil epidemiolog Roman Prymula,…

Rošáda na ministerstvu zdravotnictví. S nástupem Prymuly posílí Hrad,…

22.09.2020 08:35 Rezignace Adama Vojtěcha (za ANO) se podle českých deníků dala čekat. Šlo podle nich jen o to…

Babiš uvedl Prymulu do úřadu ministra zdravotnictví

22.09.2020 08:29 Premiér Andrej Babiš dnes ráno uvedl do úřadu ministra zdravotnictví Romana Prymulu (bezpartijní za…

V pondělí přibylo 1476 nových případů covidu, ve vážném stavu je 101…

22.09.2020 07:13 Počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru za jeden den stoupl v Česku opět nad tisíc.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama