Covid-19 v Česku: Řada okresů má jen sporadický výskyt, situace je podle ÚZIS relativně klidná

Největší výskyt covidu-19 je nyní v Praze. Řada okresů má jednotky případů, jde o sporadický výskyt. Situace je tak navzdory poměrně vysokému počtu nově pozitivně diagnostikovaných relativně klidná, řekl dnes novinářům ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

"Počty nově diagnostikovaných denně jsou odvozené od velkého množství testů, které děláme. Tito lidé jsou v izolaci, takže nemoc dál nešíří. Byli včas odchycení, byli dáni do izolace, vytrasováni a nemoc se nešíří," uvedl Dušek.

Podle něj byl za srpen počet nově diagnostikovaných poměrně vysoký, stále ještě doznívalo ohnisko v Moravskoslezském kraji. "Pouze pět procent nově diagnostikovaných bylo hospitalizovaných a 0,6 procenta mělo těžký průběh," uvedl Dušek. Nad 65 let je 11 procent nemocných, nad 75 let pět procent. Podle něj jde o běžný obrázek respirační nemoci v letním období, na podzim očekává minimálně stejný záchyt nových případů, spíš ale vyšší.

"Je potřeba hlídat průnik nemoci do rizikových skupin a zdravotnických zařízení. Kapacity nemocnic mohou snížit jak hospitalizovaní s covidem, tak nakažený zdravotnický personál," dodal Dušek. V zaměstnání se podle něj nakazila zhruba pětina lékařů, kteří měli covid-19, a třetina sester.

V Česku pondělí přibylo 260 potvrzených případů nákazy koronavirem. Počet nakažených od začátku epidemie přesáhl 22.000. Zhruba tři čtvrtiny z nich se vyléčily. S nákazou zemřelo 415 lidí. Aktuálně tak v zemi je 5390 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Slezsku roste počet hospitalizovaných s covidem, zřejmě se obnoví…

22.09.2020 14:48 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 84 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, v neděli jich…

Obecné ohrožení? Postup SÚKL by mohl být trestným činem, tvrdí Hamáček

22.09.2020 13:37 Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům…

eŽádanky na covid test opět nešlo vydávat, problémy byly už v pátek

22.09.2020 11:57 Elektronické žádanky na vyšetření vzorku na covid-19 nešlo dnes zhruba půl hodiny vydávat, systém…

Vyléčené z koronaviru by měl sledovat plicní lékař. Nemoc může zanechávat…

22.09.2020 11:42 Pacienti, kteří prodělali covidovou infekci, by si měli nechat zkontrolovat plíce u plicních lékařů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama