COVID-19 v Thomayerově nemocnici: Nakazily se čtyři zdravotní sestry

V Thomayerově nemocnici v Praze-Krči jsou čtyři zdravotní sestry nakažené nemocí COVID-19, na výsledky testů páté se čeká. Dvě se nakazily od pacienta, který je v současné době hospitalizovaný ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN). Další tři sestry jsou z oddělení následné péče. Kde se nakazily, není jasné. Informace České televize potvrdil ČTK mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

nemocnice
doporučujeme

Muž, o kterého v současné době pečuje VFN a požádala pro něj o experimentální lék remdesivir, ležel na plicním oddělení. Pro celkové zhoršení zdravotního stavu a podezření na počínající zápal plic byl hospitalizovaný od 10. března.

Muž nepřicestoval z rizikových zemí, takže k němu zdravotníci nepřistupovali jako k možnému nakaženému. Byl léčený kvůli zápalu plic. "Posléze se však objevily potíže s dechem, a proto byl proveden test na přítomnost koronaviru - COVID 19, který jej bohužel potvrdil. Nemocný byl následně bariérově izolován a přeložen ihned na JIP," uvedl ve středu mluvčí nemocnice. Poté byl muž převezen do VFN, kde je napojený na přístroj, který mu okysličuje krev.

Personál, který muže ošetřoval, byl poté umístěný do karantény. "U dvou zdravotních sester se nákaza potvrdila," řekl ČTK Sulek. Podle náměstka ředitele nemocnice pro léčebnou péči Petra Čecha bylo v karanténě celkem 26 zaměstnanců plicního oddělení. "V současné době funguje (plicní oddělení) velice omezeně," řekl v České televizi. Dalších šest lidí je v karanténě z oddělení následné péče, kde je 25 pacientů. Všichni jsou ale podle Čecha bez příznaků.

Lékařka z gynekologicko-porodnického oddělení kolínské nemocnice se nakazila koronavirem, zařízení přijalo mimořádná opatření. Lidé, kteří s ní byli v rizikovém kontaktu, podstupují testy. Výsledky by měly být známy v úterý, řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Petr Chudomel.

"Péče je zatím zajištěna normálně personálem, který nebyl s paní doktorkou v kontaktu," uvedl Chudomel.

V rizikovém styku s nakaženou lékařkou bylo sedm lidí. Nemocnice zná výsledky jejich krevních testů, které vyšly negativně. Čeká se ale ještě na to, jak dopadnou výtěry. Kromě toho podstupují vyšetření i pracovníci, jejichž kontakt s lékařkou nebyl rizikový.

Zdravotníci nešli do karantény, mají ale zpřísněný režim podle nařízení, které pro tyto případy vydalo ministerstvo zdravotnictví. Musejí například omezit kontakty s ostatními, nosit respirátor bez výdechového ventilu nebo si měřit tělesnou teplotu. Jakmile by měli klinické příznaky, musejí okamžitě informovat nadřízeného a zůstat doma.

Nakažená lékařka šla podle Chudomela v pondělí po službě domů, příznaky začala mít o den později. Výsledek testu se nemocnice dozvěděla v pátek večer. Chudomel poukázal na to, že lékařka den před propuknutím klinických příznaků už nebyla v nemocnici. Připomněl také, že od minulého pátku se v nemocnici používají ústenky, riziko nákazy je tedy o něco nižší.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojtěch: Zaměstnanci domovů pro seniory budou plošně testováni na covid-19

06.04.2020 14:13 Pracovníci domovů pro seniory a podobných zařízení se budou kvůli možné nákaze koronavirem plošně…

MZ dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranných pomůcek, zaplatí za ně…

06.04.2020 13:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard…

Prymula: Ochráníme-li rizikové osoby, ostatní je třeba promořit

06.04.2020 13:20 Aktualizováno Pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc covid-19…

Vojtěch souhlasí s promořením populace. Opatření proti covid-19 se mají…

06.04.2020 12:53 Pokud se situace do středy nezmění, půjde podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy