Covid-19: Ve Slezsku přibylo 47 nakažených, rozvolnění je největší na Bruntálsku

V Moravskoslezském kraji přibylo dle dat z chytré karantény 47 lidí s koronavirem. Přírůstek je nižší než ve čtvrtek, kdy představoval 73 nově nemocných. Celkem v regionu od počátku pandemie onemocnělo covidem-19 už 4254 lidí, ve čtvrtek jich bylo 4207. Vyplývá to z grafů chytré karantény, jež ráno zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Ivo Vondrák
doporučujeme

"Včerejší den (čtvrtek) byl ve znamení poklesu nových pozitivně testovaných. Nejsme největším podílníkem na celkových číslech v ČR. Při počtu provedených testů u nás oproti ostatním je to dobrá zpráva. Dodržujme poslední opatření, je to jediná cesta, jak to dále zlepšit," komentoval zveřejněné grafy Vondrák.

Z grafů rovněž vyplývá, že vzrostl počet pacientů v nemocnicích a to na 54 hospitalizovaných. Počet zemřelých se zvýšil o jednoho na 75.

Krajská hygienička Pavla Svrčinová už ve čtvrtek uvedla, že největší starosti dělá hygienikům průnik nákazy do zdravotnických a sociálních zařízení. Nemoc covid-19 se dostala například do nemocnic v Ostravě, Frýdku-Místku či Bohumíně, ale objevila se i v Domově seniorů Havířov ve střediscích Helios i Luna. K dnešku jsou ve středisku Helios podle mluvčí magistrátu Michaely Adamcové potvrzeni čtyři nakažení lidé - dva klienti a dva zaměstnanci, ve středisku Luna byla zatím potvrzena nákaza u tří uživatelů a dvou zaměstnanců. Jedna klientka je hospitalizovaná. V zařízení bylo po odhalení nákazy nařízeno testování.

Platí zpřísněná protiepidemická opatření. "Je prováděna ohnisková a průběžná dezinfekce rukou, předmětů, ploch, povrchů zařízení s použitím dezinfekčních prostředků s virucidním účinkem. V tomto a příštím týdnu také probíhá na obou střediscích domova seniorů plošná prostorová dezinfekce hasičským záchranným sborem a ozónová dezinfekce," uvedl ředitel Domova seniorů Havířov Milan Dlábek.

Od dnešních 06:00 platí v regionu zmírněná protiepidemická opatření, rozvolnění je největší na Bruntálsku, které má minimum nakažených. Lidé tam znovu mohou chodit ve vnitřních prostorách i MHD bez roušek, nosit je musí jen do zdravotnických a sociálních zařízení. Není tam omezen provoz restaurací, koupališť a dalších sportovišť.

V dalších okresech nutnost nosit roušky v budovách i dopravě zůstává v platnosti. Časově je omezen provoz restaurací a barů, které smí fungovat do půlnoci a na umělé koupaliště nemůže více než 500 osob. Mohou se ale znovu konat venkovní akce do 1000 osob, podmínkou je s výjimkou Bruntálska nošení roušky.

Na Bruntálsku ale stávající rozvolnění už od následujících dnů zpřísní nová plošná nařízení ministerstva zdravotnictví. Zatímco dnes může na vnitřní akci zavítat ještě 1000 osob a mohou být bez roušky, od soboty, pokud počet návštěvníků překročí stovku, musí mít znovu roušky. Od pondělí se pak navíc limit sníží na 500 osob.

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 3887 pozitivně testovaných. Hygienici data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají provedeno epidemiologické šetření. Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu k dnešku udává 4266 nemocných od počátku pandemie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Škoda Auto je 684 nakažených koronavirem

25.02.2021 09:18 Podle odborů automobilky Škoda Auto je v tuzemských závodech Škody celkem 684 nakažených…

13.657 nakažených za středu je výrazně více než před týdnem

25.02.2021 08:53 V Česku ve středu přibylo 13.657 potvrzených případů koronaviru. Je to sice pokles proti úterý, ale…

Prodeje léků loni stouply, Češi více nakupovali přes internet

25.02.2021 08:16 Prodeje léků na předpis v českých lékárnách a nemocnicích loni činily 71 miliard korun, což je…

ONLINE: Přibylo téměř 14 tisíc nakažených. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 08:00 Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama