Covid: Kanárské a Baleárské ostrovy už nebudou rizikové, ČR je vyškrtlo ze seznamu

Česko vyřadilo Kanárské a Baleárské ostrovy ze seznamu rizikových oblastí. Od pondělí tak nebude při návratu z těchto míst povinný test na covid-19 ani karanténa, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví. Zbytek Španělska stále zůstává rizikovou zemí, je jedinou takovou zemí Evropské unie na českém seznamu.

Kanárské ostrovy - Tenerife
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) novinářům řekl, že rozšíření nákazy koronavirem na Kanárských a Baleárských ostrovech je výrazně nižší než v Česku, proto ministerstvo sáhlo k vyřazení obou regionů ze seznamu rizikových zemí.

"V této chvíli nám spíš hrozí, že se zavřou okolní země vůči nám, než že bychom se my zavírali vůči nim," podotkl k aktuální situaci, kdy v Česku rychle roste počet nakažených.

Lidé, kteří se vracejí ze Španělska s výjimkou obou souostroví, budou muset nadále do pěti dnů od vstupu na české území podstoupit na vlastní náklady test na covid-19 a jeho výsledek oznámit příslušné hygienické stanici do sedmi dnů od vstupu na české území. Do oznámení výsledků testů platí pro navrátilce omezení pohybu na cesty do zaměstnání a do školy. Lidé, kteří se testu nepodrobí, musí být deset dní v karanténě.

Lidé, kteří se vracejí z rizikových zemí, kam kromě Španělska patří i většina mimoevropských států, také budou muset nadále vyplňovat příjezdový formulář, a to ještě před cestou do ČR. Vztahuje se to na všechny osoby, které v posledních 14 dnech rizikovou zemi navštívili na více než 12 hodin. Podle hygieniků formulář pomáhá snížit riziko zavlečení nemoci ze zahraničí a jejího dalšího šíření v Česku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila plošné testování v domovech seniorů

27.10.2020 13:13 Vláda dnes schválila zavedení plošného testování na koronavirus v domovech pro seniory či postižené…

Česko trasovat nezvládá. Čas na tvrdý lockdown, říká lékař

27.10.2020 08:59 Podle přednosty Kliniky infekčních chorob Masarykovy univerzity Petra Husy se Česko dostalo do fáze…

Koronavirus: Česko je druhé v poměrném počtu nakažených i mrtvých za týden

27.10.2020 08:31 V České republice se od března, tedy od začátku epidemie způsobené novým koronavirem, nakazilo…

Covid: Česko má přes 10 tisíc nových případů, reprodukční číslo je stále…

27.10.2020 07:13 Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR se vrátil na deset tisíc. V pondělí přibylo 10.273…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama