Covid: Nemocnice jsou enormně zatížené. Nápor pacientů zatím zvládají, ujišťuje Černý

Lůžkový systém je nadále schopen pojmout nárůst počtu pacientů s koronavirem. Je ale stále enormně zatížen, rozdíly jsou mezi jednotlivými kraji. Na dnešní tiskové konferenci to řekl národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. V nemocnicích bylo s covidem-19 podle posledních údajů 8236 pacientů, v těžkém stavu je přes 1150 z nich.

Zdravotnické zařízení následné péče o pacienty s covid-19 v pražských Letňanech (Foto: Facebook Nemocnice Na Bulovce)
doporučujeme

"Systém lůžek je nadále velmi a enormně zatížen, jakkoli jsou rozdíly mezi kraji," řekl Černý. "Současně ale je nutno odpovědně konstatovat, že je nadále schopen absorbovat nárůst pacientů, který zatím je, ale za cenu dopadů nedostatku personálu na určité ukazatele kvality péče. Nikoli odborné, ale ostatní," dodal. Při hodnocení kapacity je podle Černého důležité uvést, že nemocnice neodmítají péči z kapacitních důvodů.

"Podíl takzvaně nejtěžších pacientů se nemění, je tam možná i náznak jakéhosi poklesu. To je zcela zásadní z pohledu ovlivnění dopadu nákazy na stávající systém lůžkové kapacity," poznamenal Černý. Nejvíc pacientů je v nemocnicích v Jihomoravském kraji (1186), Moravskoslezském kraji (876) a v Praze (854).

Celková kapacita akutních lůžek v nemocnicích je asi 47.000. Podle dat o kapacitě nemocnic z dnešního odpoledne je více než 22.200 lůžek s možností podávat pacientovi kyslík a třetina z nich je neobsazená. Lůžek intenzivní péče je přes 4000, neobsazených je čtvrtina. Umělých plicních ventilátorů je téměř 2100, neobsazených asi 40 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Opakování testů na táborech nebude nutné, pokud se účastníci prokáží PCR…

15.06.2021 17:48 Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem…

Covidové certifikáty jsou klíčové pro cestovní ruch, míní odborníci

15.06.2021 17:32 Zavedení evropských covidových certifikátů, a tím uvolnění cest cizinců do Česka, je klíčové pro…

Po rozvolnění opatření roste prodej menších balení antigenních testů

15.06.2021 15:27 Po postupném rozvolnění opatření proti šíření koronaviru a částečném zpoplatnění testů na covid-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama