Covid rozhodně není pod kontrolou. Politici jsou populisté a odnáší to lékaři, varuje Kubek

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula a prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek varují před rozvolňováním, ke kterému ve čtvrtek přistoupilo Česko. Tvrdí, že počet nakažených může namísto poklesu opět narůstat.

Milan Kubek
doporučujeme

"Rozvolňuje se na hodnotách, kde jsme už v první vlně daleko dřív zavírali. Takže riziko, že opět dojde k růstu, tady je," řekl Českému rozhlasu Prymula. Dodal, že by v této situaci nerozvolňoval tak rychle. Dosud jsou tu totiž regiony, kde je situace špatná.

Podle Kubka mají z rozvolňování opatření obavy i zdravotníci. "Zdravotníci normální stav moc nevidí. Pracují v nouzovém režimu, jsou neskutečně přetížení a koronavirus si i mezi námi vybral obrovskou daň," upozornil.

Covid si už vyžádal životy 28 zdravotníků, z toho 13 lékařů, a několik dalších bojuje o život. Za chybu navíc považuje, že systém PES nezohledňuje regionální rozdíly.

Dodal, že ačkoliv počty klesají, epidemie rozhodně není pod kontrolou. "Je třeba, abychom se k sobě chovali navzájem ohleduplně, aby byli všichni opatrní. Ten trest, který může přijít na jaře, může být velmi krutý," říká.

Politici se podle něj chovají populisticky a zdravotníci jsou ti, kteří to následně odnáší a snaží se každého vyléčit. "Byli bychom rádi, kdyby nám společnost pomáhala – aby se politici nechovali jako populisti a měli odvahu přijmout i nepopulární opatření, když je to nutné," podotkl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

15.01.2021 22:05 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

Pfizer údajně omezí dodávky vakcín, Blatný je znepokojen

15.01.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) je velmi znepokojen ohlášeným omezením dodávek vakcín…

Očkovací strategie Česka selhává. Komunikace je matoucí nebo nulová, plány…

15.01.2021 22:02 Aktualizováno Počínaje dneškem odstartoval další milník v očkování proti nemoci covid-19. Rezervační systém nápor…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama