ČSSD si dupla: Do zdravotnictví by mělo jít o osm miliard víc

Do lůžkové a domácí péče by mělo jít v příštím roce o osm miliard korun víc, než navrhuje ministerstvo zdravotnictví. Uvedla to dnes v tiskovém prohlášení vládní ČSSD a dodala, že o návrhu diskutuje s koaličním hnutím ANO. Premiér Andrej Babiš (ANO) v minulých dnech s ČSSD jednat o zdravotnictví odmítl kvůli dřívějšímu působení strany v čele resortu.

Fakultní nemocnice v Motole
doporučujeme

Více peněz do systému žádá také KSČM, která tím podmiňuje schválení rozpočtu pro příští rok. Dnes odpoledne o tom komunisté budou jednat s ANO. Úhradová vyhláška předložená ministerstvem zdravotnictví počítá s příjmy 350 miliard korun, na péči by mělo jít 335 miliard korun.

Nejhorší situace je podle ČSSD v nemocnicích a v domácí péči. Už v letošním roce bude podle sociálních demokratů propad výnosů nemocnic u akutní a následné péče odhadem asi tři miliardy korun. To by podle ČSSD mělo být narovnáno vyhláškou na příští rok. Nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví, což jsou zejména velké fakultní, podle ČSSD nyní dluží dodavatelům po splatnosti téměř pět miliard korun.

Tarify zdravotníků by se podle sociálních demokratů měly zvýšit o šest procent stejně jako u ostatních státních zaměstnanců. Celkové navýšení odhadují zhruba na 9,5 miliardy korun. Náklady na investice, nové léky a výjimečně hrazenou péči porostou podle ČSSD zhruba o šest miliard korun. Dvě miliardy bude stát pokrytí inflace. Do domácí péče je podle nich třeba dát další miliardu korun.

Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že meziročně půjde na zdravotní péči o 26 miliard korun víc, které rozdělí úhradová vyhláška. Do nemocnic půjde 14 miliard korun navíc, do domácí péče o 340 milionů víc než letos. Dalších šest miliard korun pojišťovny rozdělí podle smluv se zdravotnickými zařízeními tam, kde to bude podle nich potřeba. To ale sociální demokraté označují za nepřijatelné, peníze navíc by se měly podle nich rozdělit podle vyhlášky.

Na podfinancovanost zdravotnictví upozorňuje v posledních měsících takzvaný krizový štáb českého zdravotnictví, který tvoří odbory, zástupci charity, domácí péče, pacientů, lékařů, zdravotně postižených nebo nestátních nemocnic. ČSSD, KSČM, ale také opoziční KDU-ČSL jeho požadavky podporují.

Babiš bude dnes o penězích ve zdravotnictví jednat s KSČM, která se podle výsledku schůzky rozhodne o podpoře návrhu státního rozpočtu v prvním čtení Sněmovny. S ČSSD o rozpočtu zdravotnictví Babiš jednat odmítá. Sociálním demokratům vyčítá výsledky jejich působení v čele zdravotnictví v minulé vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Po této "devastaci" podle něj nemají socialisté v oblasti zdravotnictví co radit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo varuje před nepravdivou zprávou o nošení roušek

16.07.2020 18:28 Ministerstvo zdravotnictví upozornilo na nepravdivou zprávu o tom, že by se od srpna měly začít…

Covid-19: Ve středu přibylo v Česku nejvíce nakažených za pět dnů

16.07.2020 18:12 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru v Česku ve středu opět překonal stovku. Přibylo 134 nakažených, což…

Odborník: Po epidemii koronaviru může hrozit více sebevražd

16.07.2020 18:00 Po epidemii nového typu koronaviru může podle odborníků na duševní zdraví hrozit zvýšení počtu…

Covidem-19 onemocněl další zdravotník Uherskohradišťské nemocnice

16.07.2020 15:38 Aktualizováno Testy prokázaly covid-19 u dalšího zdravotníka multioborové jednotky intenzivní péče (JIP)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama