Čtvrtina koronavirových pacientů zůstává po vyléčení v nemocnici týdny až měsíce

Pacient s covidem-19 v nemocnici je podle algoritmu ministerstva zdravotnictví, který ČTK potvrdily i pražské fakultní nemocnice, po deseti dnech přeložen na standardní oddělení jako negativní, pokud poslední tři dny nemá příznaky.

Nemocniční oddělení s koronavirovými pacienty
doporučujeme

Ve statistikách hospitalizovaných nakažených novým typem koronaviru se tak dál neobjevuje, přestože v nemocnici zůstává týdny i měsíce. Podle mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánkové zůstává takto v nemocnicích asi 26 procent pacientů. Statistiky ministerstva ve čtvrtek hlásily 5737 hospitalizovaných s covidem-19.

"Nejsou to čísla, která by nebyla reálná," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) Televizi Seznam na dotaz, jestli může jít až o třetinu pacientů. "To je něco, co zatěžuje, a v těch zjednodušených statistikách opravdu vidět není a kromě toho na jednotkách intenzivní péče leží ti všichni, kteří na nich leželi před tím," dodal.

"Obecně je brán pacient po 20 dnech od stanovení diagnózy covid jako neinfekční, je-li bez symptomů. Může přitom být i PCR pozitivní," uvedla Heřmánková. Stejný postup potvrdila také například Fakultní Thomayerova nemocnice nebo Fakultní nemocnice v Motole. Pacienti po těchto 20 dnech tak nejsou ve statistikách hospitalizací a aktuálně nakažených, neobjevují se ani mezi úmrtími s covidem.

"Pokud jsou hospitalizováni déle než 20 dnů, tak už infekční nejsou a nehlásí se, i když jejich stav stále vyžaduje hospitalizaci a příčinou jejich obtíží je covid. Naopak pacienti, kteří se u nás zlepší natolik, že jsou schopni domácího ošetřování, jsou propuštěni do domácí péče, i když jsou stále v izolaci," popsala mluvčí FN Motole Pavlína Danková.

Situace v nemocnicích je tak podle zdravotnických odborů mnohem horší, než se může z ministerstvem zveřejňovaných statistik zdát. "Do nemocnic se pacienti ve zhoršujícím se stavu dostávají většinou za týden, deset dní po testu. Z této pravidelné ministerské statistiky tedy už po dalších deseti, čtrnácti dnech vypadávají. Není výjimkou, že ve vážném stavu dál v nemocnicích leží týdny, měsíce," sdělila ČTK za Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR Marie Klírová.

Nemocnice pacienty přeložené z izolace na standardní oddělení už do statistik vedených ministerstvem jako covidové nehlásí, potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Simona Krautová. "Pokud jsou přeloženi na jiné oddělení, například na pneumologii, jsou vedeni jako pacienti s plicním onemocněním," uvedla.

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze podle mluvčího Petra Sulka tento týden pečovala o více než 180 covid pozitivních. "Pacienti, kteří jsou už negativní na covid-19, ale stále potřebují ještě zdravotní péči, která mnohdy trvá i několik týdnů, jsou většinou hospitalizováni na odděleních geriatrie nebo k tomu vymezených lůžkách napříč celou nemocnicí," sdělil ČTK Sulek. Řádově jsou podle něj takových pacientů desítky.

O tom, že jsou nemocnice v ČR na hraně svých kapacit dnes v tiskové zprávě informovalo ministerstvo zdravotnictví. Rozdíly mezi kraji existují, ale většina nemocnic je obsazena na maximum. Karlovarským krajem požadovanou přeshraniční pomoc vláda odmítá. Podle čtvrtečního vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se Česko o každého svého pacienta zvládne postarat. Organizují se tak přesuny pacientů mezi kraji, vyhrazeny pro to byly i dva vrtulníky letecké záchranné služby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych…

06.03.2021 22:22 Aktualizováno Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti…

První víkend přísných opatření v Česku. Přibylo 13 tisíc nakažených

06.03.2021 22:00 Aktualizováno Česko čeká první víkend od zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru. Podle ministra…

Informování vlády o očkování je podle praktických lékařů nedostatečné

06.03.2021 20:12 Aktualizováno Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent…

V pátek přibylo lehce přes 13 tisíc nakažených, méně než před týdnem

06.03.2021 10:14 Aktualizováno V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama