Další polní nemocnice by případně mohla vzniknout v Ostravě

Moravskoslezský kraj má místo pro případnou polní nemocnici. Mohla by být na ostravském výstavišti, problém je ale zatím nedostatek personálu. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu kraje řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Zdravotnické zařízení následné péče o pacienty s covid-19 v pražských Letňanech (Foto: Facebook Nemocnice Na Bulovce)
doporučujeme

"Zatím nejsme v situaci, že bychom museli budovat polní nemocnice. Nicméně už máme vytipovány lokality, které bychom k tomuto účelu mohli využít," uvedl Vondrák.

Podle něj už konkrétní místo pro polní nemocnici dnes kraji nabídl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Umístěna by tak případně mohla být na výstavišti Černá louka. "S tímto jsou ale svázány další podmínky, které je třeba zajistit. To znamená, že lůžka musí být vybavena kyslíkem," uvedl Vondrák. Řekl, že kraj lahve s kyslíkem již zakoupil.

Podle hejtmana je ale největším problémem to, že v kraji chybí zdravotnický personál, covidem-19 je ho v regionu nakaženo zhruba deset procent. "Nemůžete provozovat polní nemocnici, pokud nemáte k tomu odpovídající personál. Dokud nebudeme mít personál, tak nemá smysl hovořit o jakékoliv polní nemocnici, protože nemá, kdo by u těch pacientů v těch polních nemocnicích byl," doplnil Vondrák.

Kraj podle něj čeká, jak se situace vyvinet. Řada zdravotníků se po prodělaném onemocnění začíná vracet zpět. "Až budeme mít dostatek personálních kapacit, pak se samozřejmě můžeme bavit o případných polních nemocnicích," řekl hejtman.

V Moravskoslezském kraji za neděli přibylo 824 nakažených covidem. Je to méně než v sobotu, kdy mělo pozitivní test 1119 osob. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 26.664 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény.

"Situace je těžká, pořád tady máme velké nárůsty nakažených," uvedl Vondrák. Podle něj má nyní reprodukční číslo v kraji hodnotu 1,1. "Je u nás v kraji relativně přijatelné. Uvidíme, jak se bude dál situace vyvíjet, protože pravda je taková, že v neděli provedené testy ukazují na to, že 40 procent z těchto testů je pozitivních. To znamená, že v populaci je mnohem více nakažených, než jsme si byli ochotni připustit," doplnil hejtman.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel motolské nemocnice Ludvík má covid-19, je hospitalizován na interně

28.11.2020 23:05 Aktualizováno Ředitel pražské Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík měl pozitivní test na nemoc covid-19.…

Úmrtí "na covid". nebo "s covidem"? Lékař uvedl věci na pravou míru

28.11.2020 21:50 Aktualizováno Zhruba devět z deseti lidí, kteří v pražské vinohradské nemocnici zemřou nakaženi koronavirem, umře…

V Česku dnes přibylo přes 1700 případů covidu, méně než před týdnem

28.11.2020 19:16 Testy v Česku dnes do 18:00 prokázaly 1710 nových případů nemoci covid-19, o 290 méně než minulou…

Zemanův expertní tým řešil epidemii: Rozvolňování by mělo být zodpovědné a…

28.11.2020 16:27 Kroky vlády, které se týkají rozvolňování koronavirových opatření, by měly být podle prezidenta…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama