Praktičtí lékaři kritizují způsob vakcinace. Vládní kampaň nefunguje, lidé věří fake news

Společnost všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, která sdružuje asi 5000 praktických lékařů, kritizuje rozdělování vakcín. Krajští koordinátoři podle ní preferují velká očkovací centra. Přitom hlavně na ordinacích bude přemlouvat ty, kteří nejsou rozhodnuti se nechat očkovat.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Podle dat ministerstva zdravotnictví se do 3600 ordinací registrovalo přes 470.000 zájemců o vakcínu. Se zástupci praktických lékařů se dnes sejde premiér Andrej Babiš (ANO).

"Na praktické lékaře a jejich sestry, (...) je svalována vina za neschopnost koordinátorů očkování zajistit ochranu nejzranitelnější části populace," napsala společnost v prohlášení. Ordinace ale podle ní nedostaly příležitost očkování pro své pacienty zajistit. Na termín očkování čeká přes 40.000 lidí nad 80 let a 90.000 lidí ve věku 70 až 79 let, většina z nich právě v ordinacích. Očkování je přitom otevřeno v centrech pro všechny starší 45 let.

"Pro distribuci vakcín do ordinací stanovili podmínku registrace pacientů do systému, která ordinace zaměstnala náročnou administrativou, ale ordinace následně nedostaly dostatek vakcín ani pro tuto skupinu," uvedli všeobecní lékaři. Proto často doporučovali svým pacientům, aby raději využili centra.

Ještě na začátku dubna mělo zájem nechat se očkovat u praktického lékaře přes 494.000 lidí. Osmdesátníků bylo mezi nimi přes 79.000 a lidí ve věku 70 až 79 více než 280.000. Do začátku května se od nich odhlásilo více než 8000 osmdesátníků a téměř 69.000 sedmdesátníků.

Podle vakcinační strategie měli očkovat zejména látkou od firmy AstraZeneca a jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson, které mají menší nároky na skladování. Ty ale tvoří jen asi 12 procent dodávek.

"Koordinátoři ve většině krajů nebyli schopni zajistit distribuci vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna do ordinací praktických lékařů s argumentem, že je to logisticky nemožné, ačkoliv pár kilometrů za hranicemi je to běžné," uvedli lékaři.

Dostatečná podle nich není ani distribuce pro ně určených vakcín. U AstraZeneky navíc musí přesvědčovat pacienty, kteří mají o bezpečnosti vakcíny pochybnosti kvůli prověřování v souvislosti s krevními sraženinami. Premiér Babiš ve středu uvedl, že ministerstvo zdravotnictví má jednat s pojišťovnami a distributory, aby bylo možné do ordinací přesměrovat také veškeré dodávky vakcíny od firmy Moderna.

"I další fáze očkování, která Českou republiku čeká, tedy přesvědčování nerozhodnutých, popřípadě odmítajících, tak aby došlo k vytvoření kolektivní imunity, je z velké části v rukách všeobecných praktických lékařů," dodali. Podle nich příliš nefunguje vládní informační kampaň k očkování, protože nezanedbatelná část lidí se ztotožňuje s fake news, které o vakcínách kolují.

Oficiálně začalo očkování v ordinacích praktických lékařů od 1. března. Lékaři ale upozornili na to, že v ten den si mohli začít jen objednávat vakcíny pro skupiny po 100 pacientech. Dodávky potom podle nich chodily nepravidelně a lišily se i v krajích. Někde dodávali praktikům i vakcínu od Pfizer/BioNTech, někde čekali na AstraZeneku. Od dubna se přímo do ordinací distribuuje jednodávková vakcína Johnson & Johnson.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Opakování testů na táborech nebude nutné, pokud se účastníci prokáží PCR…

15.06.2021 17:48 Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem…

Covidové certifikáty jsou klíčové pro cestovní ruch, míní odborníci

15.06.2021 17:32 Zavedení evropských covidových certifikátů, a tím uvolnění cest cizinců do Česka, je klíčové pro…

Po rozvolnění opatření roste prodej menších balení antigenních testů

15.06.2021 15:27 Po postupném rozvolnění opatření proti šíření koronaviru a částečném zpoplatnění testů na covid-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama