Děti při návratu do škol testujte PCR testy ze slin, ne antigenními testy, vyzvala ODS

Zástupci pražské ODS požadují změnu plánovaného testování dětí na covid-19 při návratu do škol. Podle občanských demokratů by měly být místo antigenních testů použity pravidelné PCR testy ze slin prováděné doma.

Ilustrační foto
doporučujeme

Prokázala to pilotní testování dětí v pražských školách, sdělila dnes ČTK mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Zkušební testování dětí se uskutečnilo kupříkladu na školách v Praze 6 nebo 9. Vyjádření ministerstva školství ČTK zjišťuje. Školy by se měly podle nynějších plánů vlády začít otevírat od 12. dubna. Antigenní testy jsou levnější než PCR a dříve je znám výsledek, jsou ale méně přesné.

"Pilotní testování ukázalo, že je nutné vynechat nepříjemný stěr z nosu. Pravidelné PCR testy ze slin, prováděné v domácím prostředí a jejich vyhodnocování metodou poolování, může přinést optimální a všemi akceptovatelné řešení, které dokáže odhalit spolehlivě i nebezpečné mutace, kterých se vláda bojí," uvedla radní Prahy 6 Marie Kubíková (ODS).

K obdobnému závěru došla při pilotním testování radnice Prahy 9. Předseda pražské ODS a místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík kritizuje postup vlády i kvalitu státem koupených testů. "Ministr školství (Robert) Plaga, který má spolu s ministrem zdravotnictví (Janem) Blatným přijít s konkrétním plánem a předložit jasná a přesvědčivá data, nechává místo toho ministra vnitra (Jana) Hamáčka objednávat nekvalitní a levné antigenní testy pro naše děti," uvedl Portlík.

ODS kritizuje i délku uzavření škol. "U dětí v lepším případě dochází ke ztrátě motivace a nedostatku radosti. Chybí jim sociální kontakty, zdravé konflikty, pociťují prázdnotu a nudu. V horším případě se prohlubují deprese a úzkosti, roste riziko sebepoškozování a sebevražd, především u náctiletých," uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Testování dětí v uplynulých týdnech vyzkoušel magistrát spolu s některými městskými částmi. Například v Praze 9 žáci ZŠ Litvínovská a MŠ Velvarská dostali od radnice testy domů. V případě negativního testu mohly děti do školy. Formulář s výsledkem odevzdaly ve škole. Rozdíly v senzitivitě PCR a antigenních testů se prý pohybovaly v řádu desítek procent. Představitelé magistrátu na začátku března řekli, že by rovněž uvítali užití PCR testů místo těch antigenních.

Testování dětí řešili v uplynulých týdnech také poslanci. Ministr Plaga před asi 14 dny ve Sněmovně uvedl, že by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních také spolehlivější testy PCR.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou nyní otevřené jen školy pro děti zdravotníků a další vybrané profese a ostatní se učí na dálku. Ministerstvo školství má podle Plagy vše pro návrat žáků do škol připravené. V únoru školám poslalo 3,5 milionu respirátorů, tedy deset kusů na zaměstnance. Počítá s testováním dvakrát týdně antigenními testy a vyjednalo přednostní očkování pracovníků škol.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama