Dezinformace, které uvěřila i česká média. Jak je to s ibuprofenem a koronavirem?

Česko zachvátilo nové šílenství. Poté, co lidé vykoupili prakticky všechny respirátory a roušky, vrhli se hromadně do lékáren pro léky s paracetamolem. Na nedostupnosti léků typu Paralen má určitou měrou vliv zpráva některých českých médií, která tvrdí, že Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala před používáním léků s ibuprofenem. Ve skutečnosti zní ale oficiální stanovisko WHO, s nímž se ztotožňují i české úřady, úplně jinak.

Světová zdravotnická organizace (WHO)

"Internetem a médii prolétlo rychlostí blesku, že Světová zdravotnická organizace varuje veřejnost. Jenže nic takového WHO nevydala. Stalo se jen to, že mluvčí organizace řekl tak tři věty ve smyslu, že to WHO zkoumá a prověřuje. Bohužel z nich vzniklo jak při tiché poště emotivní varování, kvůli kterému lidé bláznivě skupují paralen," upozornila na sociální síti uznávaná novinářka Ludmila Hamplová, odbornice na hoaxy z oblasti zdravotnictví.

Serveru EuroZprávy.cz potvrdila, že oficiální stanovisko WHO zní ve skutečnosti úplně jinak. Organizace už několik dní tvrdí, že léky s látkou ibuprofen nezhoršují příznaky a průběh onemocnění COVID-19. Navzdory tomu se napříč internetem šíří něco jiného.

Na to, že sociálními sítěmi začala kolovat falešná zpráva, která varuje před použitím brufenu při nákaze koronavirem, server EuroZprávy.cz už před několika dny upozornil. Autoři této dezinformace se odvolávají na vídeňskou univerzitu, která údajně zkoumala lékařské pitevní zprávy z případů úmrtí v Itálii. nebezpečí v podobě ibuprofenu následně měla potvrdit sama WHO.

To se ale nikdy nestalo. WHO fake news několikrát vyvrátila a Univerzitní nemocnice Vídeň se oficiálně distancovala od šíření této dezinformace. "Pozor! Momentálně koluje prostřednictvím (aplikace) WhatsApp nepravdivá zpráva o údajných výsledcích výzkumu vídeňské Uniklinik o ibuprofenu a nemoci Covid-19. Nemáme s tím nic společného," uvedli představitelé univerzity.

"Na základě dostupných informací WHO nedoporučuje neužívání ibuprofenu. WHO si uvědomuje obavy veřejnosti z užívání ibuprofenu při horečce v případě COVID-19. Konzultujeme vše s lékaři, kteří léčí tyto pacienty, a nejsme si vědomi zpráv o negativních účincích mimo obvyklé, které omezují jeho použití i určitých skupin," uvedla WHO v oficiálním stanovisku.

Navzdory tomu některé česká média přinesla informaci, že by se lidé měli ibuprofenu vyvarovat. To má za následek fakt, že jiné léky proti horečce, jako je například Paralen, jsou prakticky vyprodány. Lidé je hromadí doma, čímž o ně připravují nemocné, kteří je skutečně potřebují. A to navzdory tomu, že dezinformaci vyvrátil i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

"Nepravdivá informace o škodlivosti ibuprofenu vychází zřejmě z článku publikovaného ve vědeckém časopise Lancet. Jeho autor poukazuje na určitou možnost zhoršeného průběhu infekce COVID-19 v důsledku působení některých léčivých látek na léčbu cukrovky a vysokého krevního tlaku. V této souvislosti je také okrajově zmíněn ibuprofen," uvedl SÚKL na svém webu.

"V předmětném sdělení však zároveň není uveden zdroj tvrzení, že ibuprofen zvyšuje produkci enzymu ACE2. Souvislost ibuprofenu s vyšším rizikem průniku koronaviru do buněk je tak čistě hypotetická, autor sám upozorňuje, že se jedná pouze o jeho domněnku bez dalších vědeckých důkazů. Použití ibuprofenu v souladu s příbalovou informací tak i nadále představuje pro pacienta účinnou a bezpečnou léčbu horečky a bolesti," píše dále v prohlášení.

Podobné prohlášení vydala například i britská Národní zdravotní služba (NHS). "V současné době neexistuje žádný silný důkaz, že by ibuprofen mohl koronavirus zhoršovat," uvedla NHS.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

V sobotu v Česku přibylo 301 případů nákazy. Hospitalizovaných ubylo

19.09.2021 09:55 Aktualizováno Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Ordinace dětských praktiků jsou přetížené dětmi s respiračními virózami

18.09.2021 21:59 Aktualizováno Ordinace dětských praktických lékařů jsou po dvou týdnech od začátku školního roku přetížené dětmi,…

Očkovací centrum na Vyšehradě bude pokračovat, změní provozovatele

18.09.2021 14:59 Očkovací centrum v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě bude nadále fungovat. Od pondělí 20.…

Po třech dnech zaznamenaly laboratoře méně než 500 nových případů nákazy

18.09.2021 10:05 Aktualizováno Denní počet nově potvrzených případů klesl po třech dnech pod 500. Za pátek laboratoře odhalily 442…

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid-19 bude možné čerpat až 150…

18.09.2021 08:18 Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového…

Spolu chce zvýšit proočkovanost očkováním cizinců a spoluprací s VŠ

17.09.2021 09:46 Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

Související:

Právě se děje

reklama