Distributoři dodají v dalších týdnech 200 tisíc roušek, oznámil ministr Vojtěch

Distributoři dodají podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v dalších týdnech na český trh minimálně 200.000 roušek. Zdravé lidi roušky před nákazou neochrání, hodí se pro nemocné, například s chřipkou, aby nemoc nešířili dál. Odborníci od propuknutí nákazy koronavirem v Číně upozorňují, že proti nákaze virem jsou třeba takzvané respirátory, které mají speciální filtry. Také ty lidé v obavách z nemoci vykoupili.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Roušky slouží k tomu, aby zabránily mikroorganismům dostat se zevnitř ven, respirátory zvenčí dovnitř, tedy k ochraně dýchacího ústrojí nositele.

"Běžné papírové roušky chrání víc okolí před člověkem s rouškou, který by mohl být infekční, než daného člověka s rouškou před nakaženými kolem něj," řekl ČTK v pondělí Rastislav Maďar z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava, který se věnuje cestovní medicíně. Podle něj papírová rouška za pár desítek minut dýcháním zvlhne a ještě se zvýší její propustnost. Respirátory obsahují filtry, často z nanovláken.

Výrobci roušek i respirátorů v posledních dnech zvyšují výrobu, pokud je to možné. Firma Pardam z Roudnice nad Labem tento týden dodává na trh 2000 respirátorů z nanovláken, na nichž začala pracovat v pondělí. Obvykle je zájem zhruba o 1700 za rok, řekla dnes ČTK projektová manažerka Daniela Jandová. Další česká firma Respilon kompletuje respirátory v Číně, výroba je proto v současné době zastavena.

Podle ministra zvýšila výrobu také firma na výrobu roušek v Červeném Kostelci na Náchodsku. "V lednu tady výrobu roušek navýšili z 500.000 na milion kusů a taky omezili jejich vývoz do zahraničí," uvedl ministr. V Červeném Kostelci sídlí firma Batist Medical.

Počet nakažených novým koronavirem podle posledních zpráv ve světě vzrostl na více než 9900. Nejvíce nemocných, přes 9800, hlásí Čína, kde se koronavirus rozšířil již do všech regionů a provincií. Koronavirus si dosud vyžádal 213 obětí, všechny pocházely z Číny. Nákazu hlásí dalších 21 zemí. Z Evropy to jsou Francie, Německo, Finsko, Itálie a nově přibyla Británie.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirem se v ČR nakazilo už 3805 lidí. Hlášena jsou další čtyři úmrtí

02.04.2020 20:31 Aktualizováno S nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Česku zemřelo 44 lidí. Proti údajům…

Chystaný test vzorku populace musí být srovnatelný se zahraničím, uvedl…

02.04.2020 19:20 Chystaný test vzorku populace musí být podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksiho…

Odklad očkování kvůli koronaviru? Lékaři to rodičům vymlouvají

02.04.2020 18:25 Rodiče by neměli kvůli epidemii nemoci COVID-19 odkládat očkování malých dětí. V populaci by podle…

Plíce kuřáka jsou náchylné k infekcím včetně koronaviru

02.04.2020 17:26 Plíce kuřáka jsou podle lékařů více náchylné k infekcím včetně nového typu koronaviru, nemocní pak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy