Do června vláda rozhodne o pokračování české vakcíny na covid-19

Do června vláda rozhodne o tom, zda bude pokračovat v testování a výrobě české vakcíny proti covidu-19. Existují výrobní prostory i technologie, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Na projektu tuzemské očkovací látky začali pracovat zhruba před rokem odborníci ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ), Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) a Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Vývoj v první fázi stál 4,3 milionu korun. Projekt si vysloužil i kritiku, podle některých odborníků nebudí důvěru a většina výrobců jde jinou cestou.

"Pokud by se do června rozhodlo, že ano, tak výroba vlastní vakcíny by mohla v ČR začít do několika měsíců," uvedl ministr. Začalo by pak podle něj klinické testování a další kroky. "Očkování by to znamenalo s výhledem do příštího nebo přespříštího roku," dodal.

S projektem vedeným poslankyní a lékařkou zaměřenou na preventivní kardiologii Věrou Adámkovou (ANO) se začalo před rokem, ministerstvo zdravotnictví tehdy vedl Adam Vojtěch (za ANO). Jeho tehdejší náměstek a posléze nástupce Roman Prymula (za ANO), který se profesně vakcinologii věnuje, k tomu ČTK řekl, že většina světových týmů pracujících na vakcíně jde jinou cestou než Česko. Místo inaktivovaného viru volí mikroorganismy, které jsou schopny vyvolat imunitní odpověď, a do nich vpraví genetickou informaci viru.

Vojtěch začátek projektu hájil tím, že je třeba být v současné situaci soběstační. To zmínil dnes i ministr Arenberger. V září Prymula uvedl, že projekt bude posuzovat Česká vakcinologická společnost. Jeho nástupce na postu ministr Jan Blatný (za ANO) letos v březnu řekl, že projekt musí být dál dopracován. Podle tehdejšího vyjádření předsedy České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka nemá smysl v projektu pokračovat, podle zástupců Učené společnosti ČR je projekt naivní a nekompetentní.

Cílem bylo podle Blatného zjistit, jestli je možné v Česku vyvinout vakcínu, která by se poté mohla předat ke komerčnímu dokončení a výrobě. Vývoj v první fázi stál 4,3 milionu korun. K dispozici mohlo být dalších až 250 milionů korun. Blatný v březnu řekl, že z nich nebyla využita ani koruna.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

13.06.2021 22:05 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vakcína Pfizer pro děti by mohla být v Česku dostupná v září

13.06.2021 19:01 Aktualizováno Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od…

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 18:35 Aktualizováno V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama