Do Česka dorazí vojenští zdravotníci z Británie a Německa

Velká Británie pošle do Česka šest vojenských zdravotníků, dorazit by měli v pondělí. O tom, v kterých zařízeních budou působit, rozhodne ministerstvo zdravotnictví. ČTK to sdělilo britské velvyslanectví v Praze.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Už v neděli přicestují dva vojenští lékaři z Německa, od pondělí se zapojí na jednotce intenzivní péče v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, uvedl na twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

"Velká Británie vyslyšela žádost České republiky o pomoc v boji proti covidu-19 a vyšle vojenský zdravotnický personál. V tuto chvíli by se mělo jednat o šest pracovníků (tzv. Combat Medical Technicians) a měli by dorazit již v pondělí. O tom, v kterých zařízeních na území České republiky budou působit, rozhodne Ministerstvo zdravotnictví ČR," uvedlo britské velvyslanectví.

V neděli podle Metnara přicestuje dvojice vojenských lékařů z Německa, od pondělí se zapojí do služby po boku českých kolegů v Ústřední vojenské nemocnici. Německo také nabídlo v případě potřeby léčbu deseti pacientů v rámci programu Medevac.

"Je to cesta, jak alespoň trochu odlehčit našim lékařům a zdravotníkům. Druhá vlna pandemie ohrožuje celý svět, o to více děkuji spojencům za nabídnutou pomoc," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

Parlament minulý týden schválil pobyt až 300 vojenských zdravotníků ze zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO) na českém území. Působit zde mohou nanejvýš 90 dnů. Zahraniční vojáci budou v případě nasazení působit beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem. Pomoc už dříve přislíbily Národní gardy Texasu a Nebrasky. V neděli do Česka přiletěli jejich zástupci, kteří s českými kolegy jednali o konkrétní pomoci.

Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko od spojenců i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je nebo mu byly zapůjčeny například z Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska či ze strategických zásob EU i NATO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hygienický superústav? Novela zákona je potenciálně protiústavní, shodují…

02.12.2020 15:47 Navrhované změny fungování hygienické služby jsou podle právních expertů potenciálně protiústavní.…

Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP…

02.12.2020 13:48 Aktualizováno Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích…

Zdravotnické prostředky mají být i na elektronický poukaz, návrh prošel…

02.12.2020 10:59 Poukazy na zdravotnické prostředky budou moci lékaři vydávat zřejmě také elektronicky. V nové…

Rozvolněním si zaděláváme na třetí vlnu. Vláda musí přesvědčit lidi, aby…

02.12.2020 09:46 Aktualizováno ROZHOVOR – Připouští, že čtvrteční rozvolnění, kdy otevřou obchody, restaurace i služby, se může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama