Do Česka dorazili britští zdravotníci, pomohou s koronavirem

Do Česka v noci na dnešek dorazil tým šesti britských zdravotníků, kteří pomohou českým kolegům ve zvládání epidemie nového koronaviru. Zapojí se do práce v brněnské vojenské nemocnici. ČTK a České televizi to po dnešním přivítání zdravotníků v Praze řekl náměstek ministra obrany Jan Havránek. Úvodního setkání se zúčastnil i britský velvyslanec Nick Archer.

Nick Archer

O zdravotnickou pomoc Česko své spojence z EU i z NATO požádalo kvůli rozsahu epidemie. Podle Havránka české ministerstvo obrany počítá se zapojením britských zdravotníků ve Vojenské nemocnici Brno. Podílet by se také měli na konzultacích s generálním štábem a Vojenskou zdravotnickou službou. Délka jejich nasazení bude záviset na vývoji epidemie.

Podle ředitele sekce vojenského zdravotnictví Zoltána Bubeníka budou britští vojáci zapojeni do standardních denních i nočních směn. Popsal je jako specialisty na urgentní medicínu. Dva vojáci se mohou ihned zapojit do činnosti urgentního příjmu či ARO, ostatní musí pracovat pod odborným dohledem. Působit proto budou v malých týmech pod vedením českých lékařů.

Britové by měli do Brna dorazit ve středu. Nemocnice se stará asi o 50 pacientů s nemocí covid-19, deset dalších lůžek pro ně má k dispozici. Podle ředitele Martina Stračára nemocnice zatím situaci zvládá, výpomoc přijede v rámci spolupráce. "Máme asi 50 zaměstnanců, kteří covidem prošli nebo procházejí. Doma je asi 20 lidí, pár lidí máme i na OČR," uvedl Stračár.

Mezi britskými zdravotníky je také Deborah Jane Baileyová. Novinářům řekla, že celý tým je složen z dobrovolníků, který přijel pomoci svým spojencům z NATO. Ona sama má již zkušenost s bojem proti koronaviru z Velké Británie. Uvítání se v Praze zúčastnil i britský velvyslanec. "Ministerstvo zavelelo a uvedlo, že Česká republika potřebuje pomoc svých spojenců. Tady dnes pomoc vidíte," řekl novinářům. V britské pomoci se vyjádřil i britský ministr obrany Ben Wallace. "Spojené království je rádo, že může pomoci s žádostí České republiky o podporu při vypořádání se s covid-19," poznamenal. Británie se podle něj rozhodla vyslat vojenské zdravotníky, kteří tak budou moct svým aliančním kolegům nabídnout své schopnosti.

Dva lékaře již vyslalo Německo, němečtí vojenští zdravotníci se od pondělí zapojili do práce v ÚVN. Podle Bubeníka jde o specialisty z oblasti jednotky intenzivní péče a ARO, jeden je z Berlína, druhý z hamburské nemocnice.

Česku také pomůže texaská a nebraská národní garda. Podle Bubeníka je již část amerických vojáků v ČR, zbytek dorazí během dneška a středy. Američtí zdravotníci mají zkušenosti s bojem s koronavirem z USA. V Česku budou nasazeni v olomoucké vojenské nemocnici. Podle dřívějších informací budou radit českým lékařům a konzultovat s nimi otázky kolem koronaviru. Budou se moct také spojit s americkými specializovanými pracovišti.

Podle Havránka v současné době ministerstvo obrany další jednání se spojenci o vyslání lékařů nevede. Zdůvodnil to současnou situací v ČR i v Evropě. "Původní požadavek byl formulován zhruba před třemi týdny, od té doby se samozřejmě situace vyvinula u nás i v celé Evropě," poznamenal.

Kromě vyslání vojenských zdravotníků získalo Česko od spojenců i materiální pomoc, zejména plicní ventilátory. Dostalo je nebo mu byly zapůjčeny například z Německa, Rakouska, Maďarska, Nizozemska či ze strategických zásob EU a NATO.

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Související:

Právě se děje