Do Německa by mohlo jen 10 pacientů, uvedl náměstek ministra

Německo by mohlo přijmout jen deset českých pacientů s koronavirem, zatímco v Česku jek dnešnímu poledni rezerva 218 intenzivních lůžek. Podmínkou Němců by navíc bylo, aby převezení pacienti neměli britskou mutaci. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Jeho šéf Jan Blatný (za ANO) v posledních dnech čelil kritice, že transport pacientů z přetížené chebské nemocnice do sousední země odmítl.

K převozu pacientů z přetížené nemocnice v Chebu do blízkého Německa vyzval vládu mimo jiné Karlovarský kraj, vznikla i petice obyvatel.

Ministrův náměstek Černý dnes řekl, že převozy by byly jen symbolickým gestem, protože z jednání s Německem vyplynulo, že můžou pro české pacienty nabídnout minimum lůžek. Česká strana by navíc musela prokázat, že pacienti nemají britskou mutaci koronaviru, která se podle odborníků šíří rychleji než původní typ.

Blatný s dalšími zástupci resortu včetně Černého chebskou nemocnici ve čtvrtek navštívili. Podle náměstka má nemocnice objektivně problémy jako nedostatek lékařů na interním oddělení, ale při návštěvě vyšly najevo i jiné věci. "V chebské nemocnici leží relativně velký počet německých občanů, kteří by měli být odesláni do Německa, a to se neděje," uvedl Černý. Dodal, že v Česku je dostatečná kapacita volných lůžek, aby bylo možné zajistit místo pro všechny pacienty ze všech krajů.

Situace v nemocnici Cheb je týdny vypjatá. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého prošlo za leden zdejším oddělením ARO 50 pacientů, před covidem to bylo okolo 160 pacientů ročně. I lůžka JIP jsou přetížená. Běžně je na nich asi 25 lidí měsíčně, v lednu 61. Ministerstvo v pátek organizovalo převozy 25 lidí z Chebu a Sokolova sanitkami do nemocnic v Praze, Středočeském a Plzeňském kraji. Podle dřívějších vyjádření Blatného a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) lze k převozům využívat také vrtulníky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Opozice chce po vládě vyhlášení nového nouzového stavu, aby obstál před…

26.02.2021 15:54 Opozice chce po vládě vyhlášení nového nouzového stavu. Prodloužení současného nouzového stavu,…

V nemocnicích leží dvacetiletí i třicetiletí. Mladých lidí s těžkým…

26.02.2021 15:24 Šíření takzvané britské mutace koronaviru přineslo větší počet mladších pacientů v těžkém stavu v…

Nakažených bude i 20 000 denně. Ve hře jsou tvrdá opatření, na nákup jen s…

26.02.2021 15:13 Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama