Dochází krev. Fakultní nemocnice Brno naléhavě hledá dárce

Fakultní nemocnice Brno je na hraně se zásobami krve. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí nemocnice Pavel Žára. Zařízení v těchto dnech podle něj obtížně zvládá zásobovat krví své pacienty i nemocnice, které se na ni jako na zásobárnu pro Moravu s žádostí o krev obracejí. Nemocnice tak žádá dárce o pomoc.

krev
doporučujeme

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Brno je podle Žáry z hlediska počtu odběrů největším zařízením svého druhu v České republice a funguje jako krizové transfuzní centrum pro Jihomoravský kraj a také Kraj Vysočina. V létě však dárců krve ubývá s ohledem na dovolené a podobně, spotřeba krve se přitom zvýšila v důsledku jarní pandemie koronaviru, kvůli níž nemocnice odkládaly plánované operace. "Zajistit odpovídající množství transfuzních prostředků stojí náš personál obrovské úsilí," uvedla primářka transfuzního oddělení Hana Lejdarová. Podle ní krize ještě nekončí a dárci by měli vytrvat.

Podle Žáry měla nemocnice v poslední době také pět pacientů, u kterých bylo potřeba krve od 500 dárců. Jedním z nich byla například pětiletá dívka s rakovinou nebo mladík s rozsáhlými popáleninami.

"Právě naše nemocnice má tyto onkologicky nemocné pacienty, těžké havárie nebo dětská i dospělá traumata. Proto budeme vděční, když nás lidé podpoří darováním krve," řekl Žára. Více informací se lidé dozvědí na webu.

O nedostatku krve v týdnu informovala Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která otevřela odběrové centrum pro dárce loni v říjnu. Od té doby přivítala 1500 lidí. Tvoří ale asi 20 procent krve, kterou nemocnice potřebuje, zbylých 80 procent dokupuje. Po víkendu nemocnice rozšíří odběry krve krom pondělí a středy i na úterý. Odběry jsou od 6:15 do 9:45. Dárci se mohou objednat telefonicky na čísle 543 182 190.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve středu přibylo 2309 nakažených, zemřelo již 555 pacientů s covidem

24.09.2020 07:19 Ve středu přibylo v Česku 2309 potvrzených případů koronaviru, přibližně stejně jako v úterý. V…

Prymula vyhlásil další opatření proti covidu

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na…

V Praze padl další rekord, dnes přibylo téměř 500 nakažených

23.09.2020 18:49 V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od…

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama