Dodavatel roušek zabavených v Lovosicích dostane náhradu, vnitro zaplatí 26 milionů

Za roušky a respirátory, které stát v polovině března zabavil v průmyslové zóně v Lovosicích, zaplatí dodavateli ochranných pomůcek finanční kompenzaci přes 26 milionů korun. Dohodu ve středu schválila rada Ústeckého kraje, celou částku zaplatí ministerstvo vnitra.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Ministerstvo se zavázalo k peněžní náhradě Ústeckému kraji, který je v tomto případě tím, po kom právnická osoba požaduje náhradu škody, neboť větší část ochranných pomůcek ze skladu v Lovosicích byla distribuována hasiči lidem v první linii, případně příslušníkům bezpečnostních sborů," sdělil serveru iRozhlas.cz ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zdravotnický materiál zabavilo ministerstvo vnitra ve spolupráci s hejtmanstvím krátce po vyhlášení nouzového stavu, kdy byl v zemi akutní nedostatek ochranných pomůcek. České úřady podle serveru tehdy zřejmě usoudily, že hrozí jejich vývoz do zahraničí, přičemž platil zákaz vyvážet ochranné pomůcky za hranice. Případem se zabývala i policie, která v červnu konstatovala, že nezjistila protiprávní jednání.

Celníci v lovosickém skladu objevili 680.000 roušek a 28.000 respirátorů, část z nich mířila do Itálie na pomoc v boji s koronavirem. Výsledná suma finanční kompenzace se stanovila na základě cen, za které se ochranné pomůcky nakupovaly na začátku koronavirové krize. Jde o kompromisní řešení po několika měsících jednání, uvedl pro iROZHLAS.cz náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika (dříve ČSSD).

Ministerstvo zdravotnictví chtělo původně roušky a respirátory odkoupit, kvůli přemrštěné ceně ale nakonec couvlo a požádalo o pomoc ministerstvo vnitra. Ministerstvo se poté obrátilo na ústeckého hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), který rozhodl na základě krizového zákona o zabavení uskladněných pomůcek. Hamáček to tenkrát označil za akci proti spekulantům.

Kraj si nechal pro zdravotníky ze zabavených roušek a respirátorů půlku, zbytek převezlo ministerstvo do Prahy a rozdělilo je mezi hasiče a policisty.

Policisté ale během zásahu odnesli i ochranné pomůcky, které měl v lovosickém kladu jiný dodavatel. Krabice obsahovaly 101.600 roušek a respirátorů a byly označeny znaky Čínského červeného kříže. Tuzemské úřady proto zřejmě usoudily, že hrozí jejich vývoz do zahraničí, a zabavily i je. Policie proto zkoumala okolnosti celé zásilky. Posléze se však ukázalo, že šlo o dar města Čching-tchien určený do Itálie na pomoc krajanům. Vnitro s krajem si ale mezitím zdravotnický materiál rozebralo.

Hamáček se za to poté v prohlášení omluvil, Česko pak předalo darem Itálii 110.000 roušek místo těch zabavených v Lovosicích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Česko dá 160 milionů na odhalování nových variant koronaviru

12.04.2021 18:52 Vláda schválila dotační program na úhradu nákladů na sekvenaci vzorků z testů na covid-19, která…

Vakcína Johnson & Johnson dorazí do prvních ordinací lékařů 19. dubna

12.04.2021 17:17 První dodávka vakcíny Johnson & Johnson proti koronaviru by do ordinací praktických lékařů měla…

Omezení setkávání vychází z pandemického zákona i zákona o ochraně zdraví

12.04.2021 17:00 Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které prodlužuje limit setkávání na nejvýše dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama