Domácích odběrů kvůli koronaviru jsou plánované desítky

Domácích odběrů kvůli novému typu koronaviru jsou podle primářky infekční kliniky na Bulovce Hany Roháčové plánované z rozhodnutí hygieniků desítky. Za den podle ní není kapacita je zvládnout, řekla dnes novinářům. V neděli zvládli zdravotníci objet 20 lidí.

Přidejte svůj názor

lékaři
doporučujeme

Bulovka je jediná nemocnice v Praze, která ve spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou, lékaře a sestry k odběrům vysílá. Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) proškolila odběrové sestry pro Středočeský kraj a sváží vzorky do Státního zdravotního ústavu (SZÚ), řekla na dotaz ČTK její mluvčí Jitka Zinke.

"Nemocnice Na Bulovce dodává specialistu lékaře nebo sestru, který dělá vlastní odběry," řekl Žáček. Od čtvrtka, kdy testování začalo, bylo odebráno 65 vzorků. "Výtěrů je poměrně hodně, na dnešek je několik desítek plánovaných výjezdů, ale kapacitně je to poměrně těžko zvládnutelné za jeden den," řekla Roháčová. Původně si zdravotníci mysleli, že by mohli třeba na výjezd čekat doma.

Zdravotnická služba vyčlenila sanitku, která ráno zdravotníka vyzvedne a pak s ním po Praze jezdí celý den. "Dostanete indikaci k výjezdu, jedete na adresu k pacientovi. V čisté části speciálního vozu se specialista připraví, obleče si ochranný oděv a odchází k pacientovi domů," popsal vedoucí oddělení urgentního příjmu nemocnice Svatopluk Žáček, který jezdil speciální sanitkou v pátek, přípravu na odběry.

Člověku s podezřením na nákazu novým typem koronaviru pak udělá stěr z nosohltanu a z dutiny ústní, zjišťuje také jeho případné zdravotní potíže. "Venku se podle předepsaných pravidel svléká z ochranného oděvu, dekontaminuje nádobku, kterou si přinesl z odběru a ta se později odesílá do laboratoře," dodal. O výsledku pak pacienta informuje krajská hygiena.

Bulovka je zatím jediná pražská nemocnice, která přímo na odběry vysílá své lékaře a sestry. ÚVN ve Střešovicích pomáhá Středočeskému kraji. "Proškolili jsme deset zdravotníků pro domácí odběry ve středočeském regionu," řekla na dotaz ČTK mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Nemocnice také sbírá středočeské vzorky, které pak centrálně sváží do SZÚ.

Připravení posílit kolegy z Bulovky jsou podle mluvčí nemocnice Pavlíny Dankové také ve Fakultní nemocnici v Motole. "Přihlásilo se nám dobrovolně šest sester, zatím ze strany záchranné služby nebyl vznesen požadavek na tyto posily," uvedla pro ČTK. Infekční oddělení má i nemocnice v Krči.Primářka: Domácích odběrů kvůli koronaviru jsou plánované desítky

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stav epidemie v ČR v mezinárodním srovnání je unikátní, tvrdí statistici

08.04.2020 19:25 Stav epidemie covid-19 v Česku je v mezinárodním srovnání i v rámci Evropy podle ředitele Ústavu…

Epidemie Covid-19 je v Česku pod kontrolou, ujišťuje Vojtěch. Hamáček…

08.04.2020 18:59 Aktualizováno V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované…

Mrtvých s covid-19 v ČR už je téměř 100. Dnes zatím přibylo 204 případů…

08.04.2020 18:22 Počet zemřelých s nemocí covid-19 dnes v Česku stoupl na 99, od rána přibylo osm obětí. V naprosté…

Chytrá karanténa by dnes měla používat první mapy, prozradil Prymula

08.04.2020 17:23 První paměťové mapy z dat mobilních operátorů jako součást chytré karantény by se podle náměstka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy