Domov pro seniory ve Sloupnici je zasažen covidem, nastoupila armáda

Do nákazou covid-19 zasaženého domova seniorů ve Sloupnici na Svitavsku dnes přijelo pomáhat deset vojáků z výsadkového pluku v Chrudimi. V domově budou dělat všechny potřebné práce, aby nahradili nemocný personál domova. V domově by měli pomáhat do 15. listopadu, možná déle. ČTK to řekl ředitel domova Pavel Tupec. Zřizovatelem domova je obec Sloupnice.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

V pátek podstoupilo plošné testování na covid-19 všech 77 klientů domova i všichni zaměstnanci. "Testy u klientů prokázaly 33 nových případů, celkem tak je covid pozitivních 45 seniorů," řekl Tupec. U pracovníků ještě nebyly dnes odpoledne všechny testy k dispozici. Ze 77 zaměstnanců bylo odpoledne 32 práceneschopných, z toho 22 kvůli covidu-19.

Když se situace s nákazou začala zhoršovat a případů covidu přibývalo, požádal domov v úterý prostřednictvím obce Pardubický kraj o zajištění pomoci armády. "Vojáci budou chodit do přímé péče pomáhat pečovatelkám, někdo bude možná v prádelně či v kuchyni podle toho, jak nám budou lidé vypadávat a kde bude potřeba," řekl Tupec. S vojáky dnes do domova přijela i vojenská lékařka, které je proškolila. Přes pomoc vojáků domov nadále shání zdravotnický i nezdravotnický personál.

Domov důchodců vytvořil se vznikem nákazy takzvané covidové zóny, aby oddělil zdravé klienty od nakažených. Dnes museli pracovníci část klientů podle výsledků testů mezi zónami opět přestěhovat. V úterý v domově provedli hasiči plošnou dezinfekci prostor.

Armáda k pátku v Česku pomáhala ve 25 sociálních či nemocničních zařízeních, která se potýkají s nedostatkem personálu kvůli epidemii nového koronaviru. Celkem do nich poslala 229 vojáků.

Dnes armáda vyslala dalších 26 vojáků do tří sociálních zařízení. Kromě Sloupnice také do Seniorcentra Slavkov u Opavy a do Domova Paprsek Olšany na Šumpersku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kloktání místo tyčinky. Čeští vědci představili nový způsob odběru vzorků…

26.11.2020 13:52 V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za…

Covid v Česku trasuje 400 externistů, oproti začátku měsíce polovina

26.11.2020 13:42 Na trasování nových případů covidu-19 se podílí kromě zaměstnanců krajských hygienických stanic do…

Nových případů covidu je méně než před týdnem, PES zůstává na 57

26.11.2020 11:54 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 4931 potvrzených případů koronaviru, asi o 600 méně než před týdnem ve…

Antigenní testy na covid jsou vhodné pro širší použití. Prymula je…

26.11.2020 11:04 Srovnání antigenních testů na covid-19 s metodou PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama