Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o covidu-19

Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý senátor Michael Žantovský, vyzývají ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) k uvolnění dat o epidemii nemoci covid-19 v Česku pro veřejnost. V otevřeném dopise Vojtěchovi uvádějí, že ministerstvo a jemu podřízený Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nezákonně odmítají vyhovět žadatelům o anonymizovaná data.

Oldřich Kužílek
doporučujeme

Ministerstvo a jemu podřízené instituce podle Kužílka a Žantovského odmítají data o epidemii poskytovat na základě paragrafu 73 zákona o zdravotních službách. "Považujeme za svou povinnost Vás, vážený pane ministře, upozornit, že výše zmíněný postup je dle našeho názoru nejen neústavní, nezákonný a nepřípustný, ale též nanejvýš škodlivý s ohledem na jeho sociálně psychologické, ekonomické a politické důsledky," napsali.

Ve zmíněném paragrafu je uvedeno, že statistický ústav poskytne na žádost podle zákona o přístupu k informacím, pokud se jedná o údaje v Národním zdravotnickém informačním systému, pouze údaje o struktuře dat. Zmíněná část zákona o zdravotních službách je ale podle Kužílka a Žantovského ukázkou nepřímé novelizace zákona o přístupu k informacím, která je podle legislativních pravidel vlády nepřípustná. Formulace v této části zákona je podle nich navíc nejasná. V kontextu listiny základních práv a svobod by měla být interpretována pouze jako ochrana osobních údajů. Nebrání tedy podle dopisu poskytnutí neosobních statistických dat.

"Argumentace, že je třeba veřejnost chránit před nesprávnou interpretací dat, je v informační éře lidské společnosti neudržitelná. Stát nemá patent na rozum. Naopak utajování není správnou cestou," píšou autoři dopisu.

Přístup vlády ke zveřejňování dat o epidemii covidu-19 kritizovali také opoziční Piráti. "Vláda nedostatečně komunikovala s občany, odmítala sdílet informace i podrobná data. O ty se dokonce odmítla podělit i s vědci, kteří přitom žádali jen jejich anonymizovanou formu, aby mohli pomoct Česku v době bezprecedentní krize," sdělil již dříve ČTK šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Data o výskytu covidu-19 zatím neúspěšně žádaly i obce, které argumentovaly tím, že údaje potřebují ke krizovému řízení. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek v neděli řekl České televizi, že ústav data obcím poskytne během tohoto týdne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restaurace budou zavírat ve 22 hodin, omezí se sportovní akce, potvrdil…

22.09.2020 22:08 Aktualizováno Restaurace a bary budou muset kvůli šíření koronaviru zavírat ve 22:00 od čtvrtka. Ministr…

Obecné ohrožení? Postup SÚKL by mohl být trestným činem, tvrdí Hamáček

22.09.2020 17:15 Aktualizováno Postup Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ve věci distribuce ochranných prostředků seniorům…

Ve Slezsku roste počet hospitalizovaných s covidem, zřejmě se obnoví…

22.09.2020 14:48 Aktualizováno V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 84 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, v neděli jich…

eŽádanky na covid test opět nešlo vydávat, problémy byly už v pátek

22.09.2020 11:57 Elektronické žádanky na vyšetření vzorku na covid-19 nešlo dnes zhruba půl hodiny vydávat, systém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama