Dostupnost léků zajistí čtyři přípravky, zjistila asociace

Léky prakticky nemají výpadky dodávek, pokud existují alespoň čtyři přípravky se stejnou účinnou látkou. Uvedla to dnes Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF). Podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v současné době chybí v lékárnách asi šest desítek nenahraditelných nebo obtížně nahraditelných přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Jejich výpadky byly nahlášeny během posledního roku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle analýzy nebylo za poslední rok alespoň měsíc dostupných 31 účinných látek. "U účinných látek, které jsou zastoupené v České republice alespoň čtyřmi a více léčivými přípravky, k výpadkům bez adekvátní náhrady prakticky nedochází," uvedl Hynek Valerián z české pobočky společnosti IQVIA, která pro ČAFF analýzu zpracovala.

Nejčastějším důvodem výpadků jsou podle ministerstva zdravotnictví problémy související s výrobou a dodavatelským procesem. Problém se surovinami často postihne celou Evropu, protože některé se vyrábějí jen na jednom či dvou místech.

Někdy může být pro výrobce finančně výhodnější lék dodat do jiné země. "Když si firma vyhodnotí, že pro ni není dostatečně obchodně zajímavé ho vyrábět, nemá žádný stát páku, jak ji k tomu donutit," uvedl k tomu dříve náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.

Na problematiku výpadků léků dlouhodobě upozorňuje Česká lékárnická komora (ČLnK). Podle ní není někdy možné lék nahradit ani takzvanou generickou substitucí, tedy lékem se stejnou účinnou látkou, ale jiným názvem. Takové je možné vyrábět poté, co originálnímu léku skončí patentová ochrana. "Nemohou tak učinit v případě, že ji pacient výslovně nechce. Velmi komplikovaná je také náhrada nedostupného léčivé přípravku ve chvíli, kdy pacient není schopen pochopit generickou záměnu a hrozí zhoršení léčby," uvedl viceprezident ČLnK Aleš Krebs.

V Česku se ročně prodají léky za 70 miliard korun, z toho 50 miliard vydají na léky za recept pojišťovny. Za problematické považuje ministerstvo to, že distributoři část léků dodaných do Česka obratem vyvezou do zemí, kde za ně zaplatí víc. Získají tak ročně tři až pět miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemoc, kterou Češi podceňují? Připraví vás o zrak i končetiny

09.11.2019 22:08 Aktualizováno Zdravý životní styl není většině Čechů vlastní. Stačí se podívat na samotného prezidenta Zemana. Ve…

Lékaři povedli v Brně unikátní zákrok. Operovali rtem

08.11.2019 12:00 Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno poprvé v České republice operovali v říjnu u ženy štítnou žlázu…

Stop monopolizaci dodávek léčiv! U Jílkové se strhla mela kvůli…

08.11.2019 11:35 Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probírala nedostupnost léků a doplatky na ně.…

Stát za poslední roky výrazně ušetřil. Mohou za to moderní léky

07.11.2019 17:43 Moderní léčiva na devět nemocí za sedm let ušetřila podle studie zadané Asociací inovativního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama