Dva týdny omezení jsou málo, míní expert. Odhadl, kdy skončí druhá vlna

Česko zavedlo opatření proti koronaviru, která od pondělí vstoupí v platnost na dva týdny a mezi které patří například uzavření některých středních škol. Biochemik Jan Konvalinka se ale obává, že takto krátká doba stačit nebude.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

"Nejsem epidemiolog, ale bojím se, že čtrnáct dní je trochu málo," řekl Českému rozhlasu Konvalinka s tím, že účinnost opatření se podle něj projeví zhruba do tří týdnů.

"Důležitý bude počet hospitalizovaných pacientů, který teď ještě poroste. Protože i když teď šlápneme na brzdu, počty hospitalizovaných jsou lidé, kteří byli infikováni před týdnem nebo deseti dny," dodal.

Česko ale podle něj nemělo na výběr. "Je to to dupnutí. Je smutné, že k němu muselo dojít. Ale když už jsme v této situaci, tak to bylo nezbytné," doplnil.

Domnívá se však, že opatření měla být zavedena dříve. "Nevím, jestli tam byly politické ohledy na blížící se volby nebo jiné důvody, ale u těchto exponenciální závislostí záleží na každém dni," varuje.

Přesto si myslí, že zvládnout druhou vlnu je možné do 30 dní. "Když opravdu tvrdě šlápnete na brzdu, číslo R dostaneme pod jedničku a počet infikovaných začne exponenciálně klesat," uvedl.

"Myslím si, že za třicet dní bychom se mohli dostat na čísla, která nebudou ohrožovat obsazenost nemocnic, což je v tuto chvíli asi ten největší problém," dodal.

Co bude následovat po zbytek roku je ale otázkou. "Pozitivní scénář je, že se nám podaří dupnout na brzdu a čísla přestanou růst a možná začnou pomalu klesat. To by znamenalo, že můžeme na Vánoce uvolnit řadu opatření," zamýšlí se.

Druhý, pesimistický scénář, podle něj hrozí variantou, že poklesu bude docházet pomalu a s prvním uvolňováním se začne infekce znovu šířit. "To by byl epidemický tanec s vlnami, které rostou a zase padají, což by mělo depresivní dopady nejen na ekonomiku, ale i na život," obává se.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy nelze jen tak otevřít. Máme až statisíce nakažených, můžeme jen vše…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Jednou z variant, jak v Česku omezit šíření koronaviru, je tvrdý lockdown. Ten sice nemá…

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Blatný přiznal, že podepsal petici Milionu chvilek proti Babišovi

30.10.2020 19:44 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) potvrdil, že v minulosti podepsal petici Milionu chvilek…

S covidem zemřelo už 3000 lidí. Česko má nejvyšší procento pozitivních…

30.10.2020 18:58 Počet úmrtí s koronavirem v Česku přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za poslední týden. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama