Elektronické neschopenky slaví první rok. Spouštění nebylo bez problémů

Před rokem, 1. ledna 2020, byl spuštěn systém elektronických neschopenek. Elektronické neschopenky se měly původně zavést již o rok dříve. První vláda Andreje Babiše po volbách ale chtěla projekt zrušit a nahradit ho od roku 2021 úplně novým. Po nástupu Jany Maláčové (ČSSD) do funkce ministryně práce v červenci 2018 se na systému opět začalo pracovat, spuštění se však odložilo o rok na loňský leden.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zaměstnavatelé si stěžovali na to, že ještě měsíc před uvedením do ostrého provozu nedostali systém k otestování. Podobně se vyjadřovali i někteří lékaři. V prvních dnech provázely systém menší výpadky, podle ministerstva mohlo být za potížemi nastavení lékařských softwarů či pozdější přihlášení firem do systému. Nespokojenost s novým systémem vyjádřili praktičtí lékaři ze Zlínského kraje, který na protest krátkou dobu vypisovali neschopenky na papíře, jen na novém tiskopise. Nový systém jim podle nich přinesl náklady, které jim nikdo neuhradil.

Neschopenky mohou lékaři správě sociálního zabezpečení posílat buď přes svůj lékařský počítačový program, nebo zdarma přes její internetový portál. Na něm se jim po přihlášení v aplikaci po zadání pacientova rodného čísla načtou do kolonek automaticky údaje nemocného i adresa jeho zaměstnavatele. Nutné je doplnit jen datum, profesi a číslo diagnózy. Po odeslání se objeví potvrzení o přijetí formuláře. Po dalších dvou kliknutích se pak vytiskne pacientův průkaz, do něhož se zapisují termíny kontrol a čas vycházek. Podobně se postupuje i při potvrzení o trvání či ukončení stonání. Zaměstnavatelé dostanou informace do datové schránky, nebo elektronickou poštou.

Za nepoužívání e-neschopenek hrozí lékařům pokuta, a to za jeden případ až 10.000 korun. Podle zákona je ale možné v případě technických obtíží postupovat původním způsobem, tedy vystavovat papírové neschopenky.

V první pracovní den, 2. ledna 2020, bylo vystaveno téměř 11500 e-neschopenek, což odpovídalo dennímu průměru za lednový měsíc. Průměrně je denně vystavováno zhruba 10.000 elektronických neschopenek. Za devět měsíců od začátku pandemie nového typu koronaviru lékaři vystavili také celkem 295.400 karanténních elektronických neschopenek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 10:24 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Blatného resort objednal miliony stříkaček z Číny. Jsou bolestivější a…

28.01.2021 09:51 Ministerstvo zdravotnictví od čínského výrobce objednalo téměř dva miliony stříkaček s pevnou…

V Česku přibylo 8452 nakažených, víc než před týdnem

28.01.2021 09:21 Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, nových případů je asi o 240 víc než před…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama