Epidemická situace v ČR je vážná. Lékařská komora požaduje další zpřísnění restrikcí

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala vládu k okamžitému zpřísnění opatření přijatých kvůli covidu-19. Upozorňuje na nárůst počtu zemřelých i nakažených seniorů a zdravotníků. Informovala o tom dnes v tiskové zprávě. V posledních několika dnech počty nově pozitivně testovaných stagnovaly.

Milan Kubek
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý pátek hovořil o "začátku brždění", ale varoval před přílišným optimismem. Ve středu pak bylo více než 15.700 nových prokázaných případů, nejvíc od začátku epidemie v ČR.

"Epidemická situace v České republice je stále mimořádně vážná, možná nejhorší v celé Evropě. Pokles počtu nově potvrzených případů nemoci covid-19 prokázaných v uplynulých dnech nebyl obrazem zlepšení epidemické situace, ale pouhým důsledkem snížení počtu prováděných testů," uvedl prezident ČLK Milan Kubek.

Ochránit se podle komory nepodařilo zranitelné skupiny obyvatel. Stoupá počet nakažených seniorů, v říjnu bylo lidí nad 65 let asi 14,5 procenta ze všech nově pozitivních. "Za uplynulý týden zemřelo 1230 pacientů a tento týden zemře přes veškerou snahu zdravotníků dalších přibližně 1500 osob," doplnil.

Podle Kubka se tak potvrzuje, že současná protiepidemická opatření sice dokázala zbrzdit zhoršování situace, ale nemohou v potřebném čase epidemii zastavit. Představenstvo ČLK vyzvalo už před týdnem nastupujícího ministra Blatného, aby vládě předložil návrh na jejich zpřísnění.

"Představa, že můžeme rozjetou epidemii zvládnout bez závažných ekonomických ztrát, je nebezpečnou iluzí. Čím déle se bude epidemie covid-19 nekontrolovaně šířit, tím budou nakonec i ekonomické ztráty vyšší. V současném stavu nemůžeme přežívat do jara," dodal Kubek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koordinátor testování na covid Hajdúch rezignoval. Nechce krýt politická…

01.12.2020 12:15 Aktualizováno Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu…

Tempo šíření covidu v Česku dál zpomaluje, ubývá i hospitalizovaných

01.12.2020 07:15 Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku i v pondělí dál zpomaloval. Přibylo 3572 nakažených,…

Od soboty budou s testem možné návštěvy v sociálních zařízeních

30.11.2020 21:47 Aktualizováno Návštěvy v sociálních zařízeních budou možné od soboty 5. prosince, a to s antigenním testem na…

Medici by mohli v nemocnicích pracovat na pozici praktické sestry

30.11.2020 20:41 Ministerstvo zdravotnictví chce umožnit medikům, aby mohli při práci v nemocnici zastávat pozici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama