Epidemie nejvíce zasáhla pracující na dočasných pozicích a živnostníky, tvrdí analýza

Epidemie koronaviru ekonomicky nejvíce dopadla na lidi pracující na dočasných pozicích, na dohody a také na některé živnostníky a ukázala neschopnost sociálního systému efektivně je chránit. Uvedlo to Centrum pro společenské otázky - SPOT, které zpracovalo analýzu k situaci těchto pracovníků. Podle ní vypadávají z běžných systémů podpory a je třeba pro ně připravovat zvláštní programy. O analýze dnes ČTK informovala Lucie Trlifajová ze spolku SPOT, který sdružuje sociology či sociální antropology.

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Lidé v takzvaných prekérních pracovních pozicích přicházejí podle autorů analýzy o práci jako první, vládní programy na zmírnění dopadů epidemie přitom na jejich situaci nereagovaly vždy dostatečně, včas a srozumitelně. "Museli na podporu čekat déle, podmínky byly často nejednoznačné a proměnlivé," uvedla hlavní autorka analýzy Andrea Svobodová. "Některé ohrožené skupiny byly z podpory zcela vyloučeny, nebo kompenzovala jen část jejich příjmu," dodala.

Jako příklady analýza uvádí, že lidem pracujícím na dohodu o pracovní činnosti byla podpora schválená téměř půl roku po nástupu pandemie a osoby samostatně výdělečně činné či pracovníci na dohodu získali nárok na ošetřovné později než zaměstnanci a často se měnily jeho podmínky. "Pokud byli v exekuci nebo insolvenci, byli z několika forem podpory vyloučeni zcela. O podporu také nemohli žádat například matky na rodičovské či invalidní důchodci, kteří si přivydělávají prací na dohody bez sociálních odvodů - přestože je pro ně tento příjem mnohdy klíčový," napsali autoři.

Nastavení podpory během epidemie se v Česku řídí logikou, že jedinec má jeden hlavní příjem, ze kterého je schopný se uživit, uvedli autoři analýzy. Z podpory tak byli často vyloučeni ti, pro které tento předpoklad neplatí. "To souvisí i s absencí kolektivního zastoupení prekérních pracovníků - chybí někdo, kdo by je v politických jednáních reprezentoval," poukázala spoluautorka analýzy Lucie Trlifajová.

Dopady epidemie podle analýzy primárně zasáhly domácnosti, které měly nižší příjmy již před krizí a chyběly jim finanční rezervy. Potřebují tak pomoc zvenčí nebo je ohrožuje zadlužení. Podle Trlifajové je tak nutné začít o lidech v prekérních pracích uvažovat i na úrovni státu jako o ohrožené skupině.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bamlanivimab dostala první česká pacientka. Byla ve vážném stavu, po něm…

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Lék bamlanivimab, který má bránit vážnému průběhu nemoci covid-19, dostala ve čtvrtek první…

Koronavirus má v Česku dvacetkrát více obětí než prasečí chřipka

26.02.2021 11:01 Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 dosáhl od začátku pandemie nového typu koronaviru…

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Ve vážném stavu je v Česku rekordních 1531 lidí, zemřelo už téměř 20 tisíc…

26.02.2021 10:20 Počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich laboratoře potvrdily 14.457.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama