Epidemie se zhoršuje. Prymula oznámí tvrdší opatření proti koronaviru

V pátek budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) oznámena zásadnější opatření proti šíření covidu-19. Řekl to dnes novinářům při podpisu memoranda o daru 50 plicních ventilátorů českým nemocnicím. Opatření, na kterých se v pátek dohodne vláda, by pak měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) začít platit od pondělí. Předseda vlády to uvedl v Rádiu Z. Prymula ještě v neděli avizoval jen mírnější omezení.

Roman Prymula
doporučujeme

České televizi Prymula řekl, že opatření se nedotknou ekonomiky, ale volnočasových aktivit a budou platit dva týdny. Žádná uzávěra Prahy ani jiných měst to podle Prymuly nebude. V pondělí vláda projedná možnost povolat na pomoc nemocnicím mediky.

Úterní rekordní nárůst o 4457 nových případů nákazy označil ministr za nepříliš příznivý. "Jsme v situaci poměrně intenzivního růstu. Proto je zřejmé, že musíme v pátek přijmout opatření, která budou už zásadnějšího rázu. Musí vést k tomu, abychom křivku oploštili, protože při takovýchto nárůstech bychom v horizontu tří týdnů ohrožovali kapacitu našeho (zdravotního) systému," uvedl.

Prymula poté dopoledne v ČT24 řekl, že lidé mohou očekávat tvrdá opatření na 14 dnů, pak budou dva týdny rozvolňována. "Na dobu 14 dnů předpokládejme, že se vše zpřísní," řekl. Opatření se podle něj dotknou volnočasových aktivit, nikoli ekonomiky. Podrobněji omezení nespecifikoval. Naznačil, že se mohou týkat počtu lidí, kteří se mohou setkávat. V regionech, které jsou nyní na semaforu červené, musí být opatření tvrdší a lidé mohou čekat zpřísnění. "Žádné lockdowny Prahy ani jiných měst nebudou," zdůraznil. Kromě Prahy je na semaforu červené ještě Uherskohradišťsko.

Nový balíček opatření je podle Prymuly z 95 procent hotov. Ministerstvo ho projednává se členy vlády, dotčenými ministry a Prymula předpokládá, že ve čtvrtek bude balíček opatření projednávat i s opozicí. S předsedy sněmovních stran chce o situaci s koronavirem mluvit ve čtvrtek premiér na videokonferenci.

Kapacity zdravotnictví je podle něj třeba posílit. Na dotaz ČTK řekl, že v pondělí se bude vláda zabývat jeho návrhem na povolání mediků na pomoc nemocnicím v rámci nouzového stavu. V dokumentu, kterým vláda nouzový stav vyhlásila, tato možnost výslovně uvedena není.

"Nouzový stav nevyžaduje, aby to bylo explicitně uvedeno v textu, jak jsem byl informován právníky. Vznikne na to další samostatný právní akt, který to umožní, dnes ráno jsme o tom jednali," doplnil ministr. Podle něj je třeba v příštích třech týdnech, které považuje za kritické, kapacitu posílit a epidemickou křivku ohnout. "Využijeme veškerých možností," dodal.

Ústavní právník Jan Wintr minulý týden ČTK řekl, že postup kabinetu je v souladu s předpisy. "Je možné jedním aktem vyhlásit nouzový stav a dalšími přijímat konkrétní opatření. Tak se to dělalo i na jaře. Čili nic nebrání vládě k opatření o zákazu akcí přidat za několik dní opatření o pracovní povinnosti," uvedl. Odkázal při tom i na rozhodnutí Ústavního soudu z letošního dubna.

Hamáček: Bez zpřísnění opatření hrozí zahlcení zdravotníků

Pokud vláda v pátek nepřikročí ke zpřísnění restriktivních opatření přijatých kvůli šíření koronaviru, bude koncem října hrozit zahlcení zdravotnických kapacit v Česku. Novinářům to dnes po jednání Ústředního krizového štábu řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Přísnější hygienická opatření nyní připravuje ministerstvo zdravotnictví, v pátek je projedná vláda a následně budou zveřejněna. Hamáček je dnes konkretizovat nechtěl, podle něj by spekulace ničemu neprospěly. "Se znalostí toho, jak se vede diskuse, můžu vyloučit kompletní lockdown," řekl pouze.

Hamáček zdůraznil, že vývoj epidemie není dobrý. "Přes všechna opatření, která byla nasazena, křivka (počtu nakažených) stále roste. Což s nějakým časovým odstupem bude vytvářet tlak na zdravotnické kapacity," řekl. Krizový štáb podle něj nyní jedná s Prahou o zajištění dodatečných lůžkových kapacit, poté chce podobná jednání vést i s ostatními 13 kraji. Kvůli zajištění zdravotnického personálu bude podle Hamáčka nutné nařídit pracovní povinnost medikům.

V Praze se podle Hamáčka zatím debatuje o rezervní kapacitě 1000 lůžek. Měla by být ve čtyřech kategoriích - závažná a lehká lékařská péče, lidé, kteří nepotřebují trvalou péči, ale pouze dohled, a lidé, kteří potřebují izolaci, ale nemají podmínky k jejímu zajištění. Pro první dvě kategorie je nutné zajistit místa v nemocnicích a podle Hamáčka se jedná o otevření nepoužívaných pavilonů, případně o zahuštění lůžek nebo o využívání kapacit středočeských nemocnic. U třetí kategorie a čtvrté kategorie by bylo možné využít i zařízení hotelového typu, Hamáček řekl, že se s nimi jedná i o formě kompenzace a po nalezení dohody požádá ministerstvo financí o uvolnění potřebných peněz.

Ochranných prostředků je nyní podle Hamáčka dostatek. Ministerstvo vnitra také dokončilo tendry na dodání 19 milionů respirátorů FFP2, 30 milionů roušek a 780.000 ochranných obleků. Tento materiál ministerstvo předá Správě státních hmotných rezerv (SSHR).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky.…

27.02.2021 22:02 Aktualizováno Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily,…

Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Zájem o očkování učitelů je enormní. Přes 93 tisíc registrací

27.02.2021 20:53 Aktualizováno K přednostnímu očkování proti covidu-19 se zatím zaregistrovalo 93.000 učitelů a dalších pracovníků…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama