Epidemii se nedaří zastavit. Počty nakažených ve Slezsku a na Moravě dál rostou

Počet potvrzených nakažených koronavirem z Moravskoslezského kraje vzrostl v pátek o dalších 394 lidí na celkových 9291 nakažených od počátku pandemie. Bylo to o 83 případů více než představoval čtvrteční přírůstek. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Stálý republikový nárůst se projevuje i v Moravskoslezském kraji. Náš monitorovací systém sledující obsazení lůžek zareagoval na včerejší (páteční) výstrahu případného nedostatku standardních COVID+ lůžek a navýšila se jejich kapacita. Zatím jsou stabilní ARO/JIP kapacity a navýšily se i kapacity umělých plicních ventilací," uvedl Vondrák.

Na Ostravsku v pátek přibylo 126 pozitivně testovaných, na Karvinsku to bylo 72 nově nakažených, na Frýdecko-Místecku 69, na Opavsku 58, na Bruntálsku to bylo 39 nemocných a na Novojičínsku 30.

Aktuálně nemocných je v kraji 3388 lidí. Z nemoci se vyléčilo 5796 lidí. Počet zemřelých s covidem-19 se zvýšil na 107. V nemocnicích je 85 lidí. Z pátečních 4416 testů bylo pozitivních 8,92 procenta.

Podle hygieniků je výrazně zvýšený výskyt onemocnění covid-19 hlavně na Ostravsku. Zhoršená je ale situace i v dalších okresech regionu. "Zvýšený počet případů vedl k výraznějším počtu nově hospitalizovaných osob, což se projevilo i v mírném nárůstu počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče, avšak stále se jedná o počet minimální, to je v jednotkách případů," uvedli na svých webových stránkách hygienici.

Nové případy, u nichž je prokázán zdroj nákazy, podle hygieniků mají spojitost s rodinou, pracovištěm či školou. Podobně jako ve zbytku Česka. "Mimo to byly hlášeny také výskyty ve zdravotnických zařízeních a zařízeních poskytovatelů sociální služeb, nejednalo se však o výrazné záchyty," uvedli hygienici.

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulých čtyřiadvacet hodin podle krajské hygienické stanice 236 případů nákazy novým typem koronaviru, jde zatím o nejvyšší přírůstek. Dosavadní rekord byl v úterý, tehdy činil 211 případů. 

Nejvíce případů za uplynulých 24 hodin přibylo na Zlínsku, kde je nově nemocných 96 lidí. Hygienici tam k dnešku evidují celkem 1041 nemocných od počátku pandemie. Na Uherskohradišťsku, které má nově na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví červenou barvu, přibylo 55 případů na dnešních 1434 od počátku pandemie. Na Kroměřížsku evidují hygienici 680 nemocných, což je o 41 více proti pátku a na Vsetínsku 300, o 44 více než předchozí den. V kraji je podle hygieniků aktuálně nemocných 1824 lidí. Celkem 11 v souvislosti s touto nemocí zemřelo.

Dosavadní denní přírůstek je zatím ve statistikách hygieniků nejvyšší. V pátek přibylo podle jejich údajů ve Zlínském kraji 191 nově pozitivních případů na covid-19, o den dříve jich bylo 141, ve středu to bylo 129 nových případů a v úterý rekordních 211 nově pozitivních. Ministerstvo zdravotnictví disponuje jinými čísly, eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Podle dnešních údajů ministerstva se dosud v kraji nakazilo 3890 lidí, což je o 316 více proti předchozímu dni.

V pátek hygienici zveřejnili nové mimořádné opatření, kterým se v celém Zlínském kraji od pondělí na dva týdny uzavírají střední školy, základní umělecké školy i jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Zavřená budou i střediska volného času. Ve školách s výjimkou mateřských se nesmí vyučovat zpěv, na druhém stupni základních škol nebude tělocvik. Již dříve přešla na distanční výuku zlínská univerzita. Od pondělí v bude v Česku platit nouzový stav, který přinese další omezení.

V Jihomoravském kraji přibylo za den rekordních 440 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Zatímco v pátek uváděly 6617 nakažených od začátku pandemie, k dnešnímu dni je jich 7057.

V posledních týdnech přibývá na jižní Moravě denně více než 200 případů, v posledních dnech bylo podle hygieniků i přes 300 případů denně. Nejvíce případů se dlouhodobě objevuje v Brně, ale také v okrese Brno-venkov a na Hodonínsku.

Hospitalizovaných je kolem 80 pacientů, z nichž více než deset je ve vážném stavu. Nejvíce hospitalizovaných je ve Fakultní nemocnici Brno a ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Podle posledních zpráv hygieniků z pátku s nemocí zemřelo téměř 50 lidí v průměrném věku 80 let. Vyléčila se zhruba polovina lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restrikce nejsou dodržovány. Prymula naznačil, že přijdou další opatření…

20.10.2020 16:48 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) naznačil, že mohou přijít další, přísnější opatření k…

Aplikace eRouška byla aktualizována, nová verze má být přesnější

20.10.2020 13:57 Aplikace eRouška zaznamenávající kontakty s nakaženými covidem-19 by měla být po aktualizaci…

Plicní ventilátory pro nouzové použití: CoroVent dostane českou registraci…

20.10.2020 11:46 Plicní ventilátory CoroVent vyvinuté na jaře s pomocí peněz českých dárců by podle ministra…

V Praze přibylo přes 1000 případů covidu, nemoci podlehlo již 259 pacientů

20.10.2020 08:35 V Praze se denní nárůst potvrzených případů koronaviru vrátil zpět nad 1000, v pondělí přibylo 1050…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama