Evropa zpřísňuje opatření. Česko zvažuje omezení vycházení, Německo zavření hranic

Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření epidemie covidu-19 a zajistit jejich lepší účinnost, projedná na dnešním mimořádném zasedání vláda. K podobným krokům se upínají i další evropské země.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po středečním jednání kabinetu řekl, že v žádném případě není prostor pro rozvolňování, návrhy resortů nechtěl předjímat.

Babiš potřebu zpřísnění opatření ve středu vysvětlil naplněností nemocnic i počty nových případů covidu-19. Občané dodržující opatření podle něj mají pocit, že se pravidla nedostatečně vymáhají, oponenti opatření je pak odmítají a nedodržují. Je podle něj nutné zvážit, jak pravidla zpřísnit či lépe vymáhat.

"Budeme spíš řešit zpřísňování opatření, pravděpodobně se nacházíme v situaci, kde lidi, kteří opatření dodržují, jsou naštvaní a mají pocit, že je stát nedostatečně vymáhá. Potom jsou tu lidi, kteří je nedodržují a ti jsou naštvaní, že děláme opatření," uvedl Babiš. Ve čtvrtek podle něj vláda bude jednat o tom, jak epidemii "řešit lépe".

"V případě, že by v budoucnu britská mutace převážila, potom budou změny rychlejší. Hlavní je trvání na tom, abychom vždy měli dostatečnou kapacitu nemocnic," řekl už dříve Blatný. Odmítl názor bývalého ministra Romana Prymuly (za ANO), že by měl být kvůli ní vytvořen přísnější, šestý stupeň protiepidemického systému PES.

Podle něj není už moc dalších opatření, která je možné přidat. "Můžeme omezit styky pouze na vlastní rodinu, pohyb lidí kolem bydliště a zastavit provoz ve výrobních podnicích," uvedl. Zásadní je podle něj také "zatím velmi důrazné doporučení" na nošení respirátorů FFP2 místo roušek, například v MHD nebo obchodech.

Německo chce do pátku kvůli mutacím rozhodnout o zákazu vstupu

Německá vláda se chce do pátku dohodnout na zákazu vstupu z oblastí s nakažlivějšími mutacemi koronaviru. Dnes to před neformálním jednáním unijních ministrů vnitra prohlásil německý ministr vnitra Horst Seehofer. Česká republika sice zatím žádné zpřísnění podmínek neočekává, český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka dnes ale řekl ČTK, že situaci vnímá vážně.

Nová opatření, o kterých se v posledních dnech spekuluje, by měla být zaměřena výhradně na země s výskytem mutací považovaných za nakažlivější a nebezpečnější. Za takové oblasti Německo považuje Británii, Irsko, Jihoafrickou republiku, Brazílii a Portugalsko, brzy by takto ale Berlín mohl označit i Dánsko s Nizozemskem.

Seehofer již v úterý hovořil o tom, že vláda debatuje o omezení počtu příletů do země téměř na nulu s cílem zabránit šíření nakažlivějších variant koronaviru. Tyto mutace Berlín považuje za značnou hrozbu, která může zvrátit příznivý epidemický vývoj.

Dnes Seehofer řekl, že Německo chce nyní ještě více přitvrdit vůči oblastem s koronavirovými mutacemi. Uvedl také, že Berlín nebude čekat na řešení v rámci celé Evropské unie. Podle informací DPA totiž nevzniká žádné celounijní opatření, které by vyhovovalo německým představám.

Zákaz vstupu z oblastí s mutacemi by Německo podle Seehofera mohlo přijmout takzvanou tichou procedurou, tedy bez nutnosti svolat vládu. Za schválený by takový zákaz byl považován tehdy, pokud by do určené lhůty žádný z resortů nebyl proti.

Česko, které bylo od loňského září pro Německo epidemicky rizikové, přesunul Berlín s účinností od uplynulé neděle do kategorie vysoce rizikové. Důvodem byla vysoká sedmidenní incidence, tedy počet případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Česko má podle bilance agentury Reuters sedmidenní incidenci 443, což je více než dvojnásobek proti hodnotě 200, kterou Německo považuje za kritérium pro označení vysoce rizikové oblasti. V Německu nyní poprvé od konce října klesl počet nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období pod stovku.

Francie: Současný zákaz nočního vycházení podle ministra nestačí

Nové varianty koronaviru se ve Francii s každým týdnem šíří více a současný přísnější zákaz nočního vycházení nestačí. Dnes to řekl ministr zdravotnictví Olivier Véran. Od 16. ledna nesmí ve Francii lidé až na některé výjimky opouštět domovy mezi 18:00 a 6:00.

Véran také řekl, že novými variantami koronaviru, zejména tou britskou, se nyní denně nakazí více než 2000 lidí, zatímco ještě začátkem ledna to bylo asi 500 za den. "Tyto nové varianty považujeme za nové viry ... musíme zabránit pandemii uvnitř pandemie," citovala ministra agentura Reuters.

Ministr také připustil, že tlak na francouzské nemocnice roste. Asi 60 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče je nyní obsazeno pacienty s koronavirem a blíží se okamžik, kdy bude nutné pacienty z nejpřetíženějších nemocnic převážet jinam. Véran dodal, že v příštích dnech padne rozhodnutí, jak postupovat dál, vláda si je podle něho vědoma dopadů restriktivních opatření na hospodářství a psychiku lidí.

Ve středu Francie ohlásila skoro 27.000 nových případů koronavirové infekce. Šlo o největší denní nárůst od půlky listopadu. V zemi se už několik dnů mluví o tom, že ji čeká třetí celostátní karanténa.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jan Blatný Andrej Babiš Česká republika Německo Francie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 2 hodinami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy