Evropské země výrazně zvedly objednávky chřipkových vakcín, Česko ne

Některé jiné země EU oproti Česku výrazně zvýšily objednávky vakcín proti chřipce na příští sezonu. Na dotaz ČTK to napsal Jiří Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního a farmaceutického průmyslu (AIFP).

V Česku podle něj chybí strategie boje proti chřipce a snaha o zvýšení proočkovanosti na hodnoty doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který tento týden jednal s firmami o navýšení dodávek, by do Česka mělo letos dorazit asi 1,08 milionu vakcín, meziročně zhruba o 23 procent více. Napsal to ČTK.

Vakcíny proti chřipce v Česku objednávají jednotliví lékaři, lékárny, nemocnice nebo očkovací centra. Z informací od členů AIFP, mezi kterými je například i výrobce vakcíny proti chřipce, firma Sanofi, podle Dvořáčka vyplývá, že dodávky do ČR pro příští sezonu budou meziročně asi o deset až 15 procent vyšší. "Situace v ČR se tak velmi liší od některých ostatních států EU, ve kterých se objednávané objemy chřipkových vakcín výrazně zvyšují," uvedl Dvořáček. Podle něj se může stát, že zájem o chřipkové očkování převýší počet dovezených vakcín. To nastalo i loni.

Ministr Vojtěch (za ANO) jednal tento týden s výrobci vakcín o navýšení dodávek pro nadcházející období. Na dotaz ČTK, o kolik se podařilo dodávky navýšit, napsal: "Do ČR by mělo dorazit o cca 200.000 vakcín více než loni. Zatím je potvrzeno celkem 1,080.000 kusů. Tím to ale nekončí. Budu pokračovat v jednání s výrobci a usilovat o další navýšení." Očkování proti chřipce je podle něj důležité zejména u lidí nad 65 let a chronicky nemocných. Podle ministra nic nebrání tomu, aby se lidé nechali očkovat proti chřipce i proti covidu-19. Už dříve uvedl, že podle odborníků útlum chřipky v minulém období může letos na podzim znamenat, že zasáhne silněji.

V Česku podle Dvořáčka chybí strategie boje proti chřipce a snaha o zvýšení proočkovanosti na hodnoty, které doporučují odborníci a WHO. Světová zdravotnická organizace si v minulosti stanovila za cíl, aby bylo každý rok očkováno proti chřipce 75 procent seniorů. Toho dosáhlo v minulých letech jen Bělorusko, další čtyři země - Irsko, Portugalsko, Rusko a Velká Británie - naočkovaly přes 60 procent této populace.

Data o počtu očkovaných v rizikových skupinách za uplynulou sezonu nejsou v ČR podle Dvořáčka dostupná, výrobci tak musí vycházet z vlastních predikcí. Výroba vakcíny trvá podle Sanofi asi osm měsíců. V únoru zpravidla stanoví WHO, které kmeny chřipky budou obsaženy ve vakcíně pro nadcházející sezonu. Od března do srpna se pak vyrábí ve farmaceutických firmách. Od srpna dodávají vakcínu na trh.

Očkovat proti sezonní chřipce se začíná v říjnu. V sezoně 2016/2017 se v Česku nechala očkovat proti chřipce jen asi pětina seniorů. Vakcína je hrazena seniorům a vybraným rizikovým skupinám z veřejného zdravotního pojištění. Ostatním přispívají zdravotní pojišťovny, někde očkování hradí zaměstnavatel.

V chřipkové sezoně 2019/2020, tedy ještě před začátkem šíření covidu-19 v Česku, čeští odborníci zaznamenali podle Státního zdravotního ústavu asi 300 závažných případů chřipkové infekce a 58 lidí infekci podlehlo. V poslední chřipkové sezoně 2020/2021 už ale laboratoře nezaznamenaly žádný případ výskytu viru chřipky. K tomu přispěla podle ústavu opatření proti šíření covidu-19, ale možná také to, že lidé zřejmě při některých obtížích ani nevyhledali zdravotní péči. Ve srovnání s předchozími sezonami laboratoře dostaly k posouzení asi o pětinu méně vzorků. Nemusí to tedy znamenat, že se v Česku chřipka v poslední sezoně vůbec nevyskytla.

Související

Více souvisejících

očkování chřipka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy