Exotická klíšťata přenášejí nebezpečnou nemoc. Problémy hrozí po celém Česku

Před rokem o existenci pijáka lužního věděli jen odborníci. Tento vzácný druh klíštěte může být pro psy smrtelný. Díky projektu Najdipijaka.cz se vědcům z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně podařilo zmapovat desítky míst, kde se tento druh klíštěte nachází.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

klíšťata
doporučujeme

Klíšťata jsou všeobecně hrozbou pro člověka kvůli přenosu klíšťové encefalitidy a boreliózy, zatím co piják lužní je postrachem psů. Lidé z něho nemusí mít žádnou obavu.Pro psa může byt kousnutí Pijákem lužním smrtelné. Přenáší totiž psí babeziózu. Příznaky nemoci se u psa projevují slabostí, zvracením a horečkou.

Největší počet pijáku je v dubnu a říjnu. První případ babeziózy lékaři potvrdili v minulém roce. Předpokládá se, že za jeho šířením stojí rostoucí pohyb lidí a psů po celém území Čech a Moravy.

Vědcům se díky informacím od lidí podařilo najít desítky nových míst, kde se exotické klíště vyskytuje. Projekt vědci spustili loni na jaře. Do dalšího sledování výskytu pijáka lužního chtějí odborníci zapojit širší okruh majitelů psů a veterinární ordinace.

„Zapojení lidí do sledování výskytu pijáků považujeme za nejhodnotnější část studie. Sebevětší tým nemůže přímým výzkumem v terénu nahradit miliony potenciálních nálezců,“ uvedl jeden z autorů projektu David Modrý z Fakulty veterinárního lékařství VFU pro idnes.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Osud Nemocnice na Bulovce? Babiš předložil návrh, rýpl si do vedení Prahy

16.10.2019 17:40 Aktualizováno Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát…

Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

14.10.2019 18:15 Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z…

Šéfka Pardubické nemocnice končí ve funkci, ministerstvo pošle kontrolu

14.10.2019 17:18 Aktualizováno Ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková končí, kvůli případu poškození zdraví novorozence…

Dostupnost léků zajistí čtyři přípravky, zjistila asociace

14.10.2019 17:10 Léky prakticky nemají výpadky dodávek, pokud existují alespoň čtyři přípravky se stejnou účinnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama