Expert promluvil o vakcínách. Jak bude probíhat očkování proti koronaviru v Česku?

Nejrůznější dezinformace a fake news mají za následek, že se řada lidí očkování obává. Ačkoliv s ním máme zkušenosti už stovky let a povedlo se díky němu téměř vymýtit některé nemoci, připravované vakcíny proti novému typu koronaviru se lidé bojí, a to ještě ani není na světě. Podle lékaře je to naprosto zbytečné.

Ilustrační foto
doporučujeme

Lidé se očkování bojí zbytečně. Tvrdí to MUDR. Jakub Jarý z infekčního oddělení Masarykovi nemocnice v Ústí nad Labem s tím, že očkování má smysl, a to například u seniorů proti chřipce.

"Senioři mají očkování proti chřipce zdarma, a ačkoli na chřipku každý rok zemře velké množství lidí, lidé se mu vyhýbají. Přitom její průběh je často také velmi těžký," řekl Českému rozhlasu.

Dodal, že on sám se nechává očkovat každý rok, a po očkování nehrozí horší komplikace než například teplota. Právě díky strachu z následků přitom část lidí očkování odmítá. 

Setkat se s nimi můžeme nejen v Česku, ale i celosvětově. Poslední průzkumy z USA nebo Německa ukazují, že vakcínu proti koronaviru by si nechala naočkovat zhruba polovina lidí. Přesto je jich více než těch, kteří by vakcínu odmítli.

Podle Jarého se očkování proti novému typu koronaviru určitě objeví, je ale třeba počítat s tím, že bude doplňkové a hrazené pacientem. "očkování proti koronaviru ze začátku nebude plošné. Nějakou dobu bude trvat, než se výzkum a patent zaplatí. Tedy určitě půjde o očkování doplňkové," tvrdí.

Dodal, že nepatří mezi odpůrce očkování, ale například tuberkulóza je jedno z mála v Čechách vyřazených očkování, kde pro to spatřuje validní důvody.

"Tím, jak se pořád mění a vyvíjí povinný očkovací kalendář dětí, tak se řada látek musela odložit nebo měnit, protože očkovací látka na tuberkulózu je hodně agresivní. Způsobovala hnisavé komplikace třeba v ramenech nebo v podkožní, kam se látka píchla a to mohl být důvod, proč se třeba musela odsouvat další očkování a třeba se ani nestihl očkovací kalendář celý vyplnit," uvedl.

Nemyslím si ale, že by dopad vyřazení očkování na tuberkulózu byl nějaký hrozivý a dramatický. Pacienti s tuberkulózou jsou podle něj spíše z ciziny. Upozornil ale, že se naopak v současné době jedná o přidání několika jiných očkování do povinného kalendáře. Například se jedná o meningokokovém onemocnění, které je velmi vážné a i relativně časté. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 je potvrzený u třetího pracovníka elektrárny Dukovany

08.07.2020 10:38 V jaderné elektrárně v Dukovanech na Třebíčsku mají podle posledních informací nákazu covidem-19…

Kritika chytré karantény plyne z nepochopení systému, tvrdí ministerstvo…

08.07.2020 10:27 Kritika takzvané chytré karantény ze strany starostů měst a obcí z Karvinska plyne podle…

V Moravskoslezském kraji přibylo 77 nakažených, koronavirus pronikl do…

08.07.2020 09:57 V Moravskoslezském kraji přibylo 77 lidí s koronavirem. Od počátku pandemie se nakazilo 3452 lidí.…

Covid-19 v Česku: Počet nových případů se po dvou dnech vrátil nad sto

08.07.2020 07:59 Počet nových případů koronaviru v Česku se po dvou volných dnech vrátil nad stovku. V úterý jich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy