Experti: Při naočkování milionu nejstarších ubude úmrtí o 70 procent

Pokud Česká republika naočkuje milion nejstarších občanů, počet úmrtí na nemoc covid-19 se sníží o 70 procent. Při naočkování druhého milionu nejstarších klesnou úmrtí o dalších 15 procent. Uvedlo to dnes Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů BISOP.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

S každými pěti lety věku navíc se téměř zdvojnásobí riziko, že člověk nákazu nepřežije, uvedlo centrum s poukazem na údaje o úmrtí lidí s koronavirem. Nezisková organizace BISOP se věnuje výzkumu a matematickým modelům lidského chování.

S koronavirem dosud v ČR zemřelo víc než 13.200 lidí, v minulém týdnu bylo obětí většinou víc než 150 denně. "Klíčem k úspěšnému očkování je tedy jeho organizační zvládnutí ve smyslu, aby ti nejstarší z nás byli naočkováni co nejdříve," uvedlo centrum. Pravidlo o téměř exponenciálním růstu rizika úmrtí na covid-19 se zvyšujícím se věkem nemocného platí podle něj prakticky pro všechny skupiny lidí nad 50 let. "Je tedy například nutné přistupovat i jinak k 65letým a 75letým. Ti starší totiž čelí přibližně čtyřikrát vyššímu riziku úmrtí," doplnilo.

Pokud by pořadí lidí pro očkování mělo více než počty úmrtí zohledňovat ztracené roky života, výsledek bude podle centra stejný. "I v případě, že chceme zachránit co nejvíce let, je třeba začít očkovat ty nejstarší z nás," uvedlo centrum. Je to podle něj tím, že zatímco smrtnost covidu-19 se zdvojnásobí s každými pěti lety života nemocného navíc, očekávaný věk dožití klesá jen velmi pomalu.

BISOP znovu zdůraznil, že registrace zájemců o očkování na webovém portálu ministerstva zdravotnictví zdaleka nestačí, pokud jsou cílovou skupinou osmdesátníci a devadesátníci. Centrum už dříve uvedlo, že registrace lidí nad 80 let k očkování on-line je hlavním nedostatkem navrhovaného očkovacího postupu. Podle zástupců vlády mohou seniorům s registrací pomoci jejich děti nebo vnuci a praktičtí lékaři, případně si mohou termín zajistit na centrální lince 1221. Registrace pro lidi nad 80 let má být možná od pátku 15. ledna.

BISOP zopakoval své doporučení, aby seniory o možnosti očkování proti koronaviru informovali telefonicky jejich praktičtí lékaři či poskytovatelé sociálních služeb, pomoci by jim v tom měl stát nebo třeba dobrovolníci z Červeného kříže. Písemně by seniory na očkování mohly zvát zdravotní pojišťovny, které stejný postup používají u preventivních prohlídek, případně krajský úřad podle dat z registru obyvatel. Kvůli možnému zahlcení linky 1221 by informační telefonní linky měly zřizovat obce. "Příkladem tohoto přístupu budiž aktivní přístup obce Úvaly nebo Prahy 7 a jistě mnoha dalších," uvedlo centrum.

Finální podobu strategie očkování proti koronaviru chce ministerstvo zdravotnictví zveřejnit v tomto týdnu. Návrh, který je v současné době v připomínkování, počítá v první fázi na leden a únor s očkováním seniorů nad 80 let, seniorů a zaměstnanců v pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory, a zdravotníků, kteří se starají o pacienty s covidem-19. Ostatní zdravotníci a další rizikové skupiny mají následovat poté, co se tyto skupiny podaří proočkovat ze 70 procent. Důvodem rozdělení je zatím hlavně nedostatek vakcíny.

Centrum pro modelování biologických a společenských procesů BISOP se soustřeďuje na epidemie a jejich dopady na společnost. Výsledky mají pomoci při přijímání opatření. Centrum navazuje na jarní Iniciativu Model antiCovid-19. Výzkumný tým tvoří dvě desítky vědkyň a vědců.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 10:25 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Blatnému odešel další klíčový člověk, končí náměstek Šedo

26.01.2021 09:33 Na ministerstvu zdravotnictví dnes končí náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil…

Za první měsíc očkování v Česku dostalo vakcínu necelých 200 tisíc lidí

26.01.2021 09:24 Očkování proti koronaviru začalo v ČR loni 27. prosince, stejně jako ve většině ostatních zemí…

Nový PES od 1. února? Šestý stupeň nebude, hovoří se o omezení pohybu a…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama