Firmy do 10 pracovníků, neziskové organizace a OSVČ mají dnes dokončit testování

Firmy do deseti zaměstnanců, neziskové organizace a živnostníci by do dneška měli dokončit první kolo testování na koronavirus. Dále je pro ně povinné zatím jednou za sedm dní. Tato skupina čítá podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) asi 1,1 milionu pracovníků. Každý týden se tak testům na covid-19 podle něj podrobí až čtyři miliony lidí, z toho až půl milionu denně.

Ilustrační foto
doporučujeme

Testování není závazné pro lidi pracující z domova. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) se nemusejí testovat, jen pokud pracují výhradně z domu a setkávají se pouze se členy své domácnosti. Testy nejsou dále povinné pro lidi, kteří v posledních 90 dnech covid-19 prodělali, nebo jsou proti nemoci očkovaní.

K samotestování mohou živnostníci a podniky používat jen testy schválené ministerstvem zdravotnictví. Vždy by měli zkontrolovat, aby test obsahoval návod v češtině, a uchovat fakturu za zakoupené testovací sady. V případě pozitivního testu jsou živnostníci i firmy povinné tuto skutečnost nahlásit lékaři nebo hygienické stanici. Všichni také mají povinnost vést přehled o provedených testech.

Podnikatelé si budou moci na test nárokovat příspěvek z veřejného zdravotního pojištění 60 korun. Dotaci budou moci čerpat maximálně na čtyři testy na zaměstnance nebo OSVČ měsíčně.

Testování je povinné ve firmách všech velikostí, na úřadech a v dalších veřejných institucích. Nedávný průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR ukázal, že podíl pozitivních záchytů v podnicích každý týden testování klesá. Zatímco v prvním kole činil 0,77 procenta, ve druhém týdnu testování byl 0,61 procenta a ve třetím kole dosáhl 0,44 procenta.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zvýšit frekvenci testů na jednou za pět dní, vláda o tom zatím nerozhodla. Profesní organizace upozorňují, že by to bylo zejména pro podniky se směnným provozem velmi logisticky náročné. Stát by podle nich také měl nejprve zajistit dostatečnou kapacitu potvrzujících PCR testů. Vyzývají rovněž ke zvýšení příspěvku na test.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za úterý přibylo přes 5000 nakažených, R dál roste

14.04.2021 21:58 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před…

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

K očkování se dnes přihlásilo 126.000 lidí nad 65 let

14.04.2021 21:30 K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126.000 lidí starších 65 let, pro něž se…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama