FN Brno hlásí strmý nárůst pacientů s koronavirem, Dětská nemocnice omezuje provoz

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala výrazný nárůst počtu pacientů s nemocí covid-19. V sobotu ráno jich měla 167, dnes ráno jich má 206. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Zařízení proto upravuje některá další oddělení na covidové jednotky. V bohunickém areálu bude kvůli zhoršení situace pomáhat i personál z Dětské nemocnice, která pod Fakultní nemocnici Brno spadá. Nárůst počtu pacientů s covidem-19 zaznamenala i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nebo znojemská nemocnice.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Dětská nemocnice omezuje chod některých oddělení. "Týká se to oddělení, kde jsou plánované úkony a je možnost jejich odkladu. Chceme posílit personál v Bohunicích," uvedla Plachá.

Podle ní se o víkendu zvýšil počet hospitalizovaných s covidem-19. "V sobotu ráno jsme měli na standardních lůžcích 136 pacientů a 31 na lůžcích JIP. Dnes ráno je to 171 pacientů na standardních lůžcích a 35 na jipových," uvedla Plachá.

Dodala, že v nejvíce exponované době loni na podzim bylo v nemocnici kolem 250 pacientů. Nemocnice předělává další oddělení, aby měla v rezervě další lůžka. "Vždy chceme mít rezervu tak 20 až 30 lůžek. Naše maximum, které můžeme vyčlenit pro covidové pacienty, je 330 standardních a 60 jipových lůžek," dodala Plachá.

Více pacientů s koronavirem má i svatoanenská nemocnice. "V současné době jich evidujeme 95, což je proti 30. prosinci nárůst o 20 osob," uvedl za nemocnici Jiří Erlebach. Poslední den v roce měla znojemská nemocnice 44 hospitalizovaných s covidem-19, nyní je jich podle mluvčí Petry Veselé 77. "Sháníme dobrovolníky se zdravotním vzděláním, abychom ulevili sestrám," dodala mluvčí.

Pro Jihomoravský kraj v Protiepidemickém systému (PES) platí pátý z pěti stupňů pohotovosti, vyplývá z webu PES. Na jižní Moravě je od začátku pandemie k dnešku 70.652 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyléčilo se 58.512 lidí, naopak 1488 s nemocí zemřelo.

Kraj Vysočina požádal armádu o pomoc pro svoji Nemocnici Jihlava

Pomáhat by mělo deset vojáků. Potvrzení pomoci kraj očekává dnes odpoledne, řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD). Jihlavská nemocnice má podle něho takřka 100 pracovníků s covidem-19. Nemocnice má zhruba 1500 zaměstnanců.

"Kolem 16:00 bychom měli mít potvrzení, zda je (vojáky) dostaneme, nebo nedostaneme. Já předpokládám, že ano," řekl Novotný. Ve všech pěti krajem zřizovaných nemocnic je podle něho 200 nemocných pracovníků. Žádná z dalších nemocnic podle něho ale nyní pomoc armády nepotřebuje. "Ty ostatní na tom zatím nejsou s těmi nemocnými tak jako jihlavská nemocnice, ale všechno se to může změnit, ten tlak je obrovský, máme přes 300 pacientů covid pozitivních (ve všech krajských nemocnicích)," řekl Novotný.

Podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové se nyní nemocnice stará o 63 pacientů s koronavirem. Osm z nich je v těžkém stavu, u dalších 23 je stav středně těžký. Před Vánoci měla jihlavská nemocnice 18 pacientů s covidem-19.

Od 2. ledna pomáhá armáda při odběrech testů na koronavirus v Nemocnici Nové Město na Moravě. Už od prosince loňského roku pomáhají vojáci při odběrech i v Nemocnici Havlíčkův Brod, Pelhřimov a Třebíč. Jejich pomoc je dohodnutá do 15. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Index PES klesl, přibylo přes 8 tisíc nakažených. Dodávka vakcín…

23.01.2021 16:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Může za to méně nakažených mezi…

Dodávka vakcín proti koronaviru se příští týdny sníží, potvrdil Blatný

23.01.2021 12:25 Pro Českou republiku se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti koronaviru. Po absolvování…

Ministr Blatný dostal v Brně druhou dávku vakcíny proti koronaviru

23.01.2021 11:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval dnes ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo…

V pátek přibylo 8423 nakažených, pokles je dál patrný

23.01.2021 08:56 V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama