FN Ostrava se stala terčem kyberútoku, dokázala ho odrazit

Fakultní nemocnice Ostrava se v noci na dnešek stala terčem kybernetického útoku. Cílem byl jeden z jejích serverů. Útok odrazila. Podobné útoky správci její sítě odrážejí často, řekla ČTK mluvčí zdravotnického zařízení Petra Petlachová. Před útoky na počítačové systémy nemocnic a dalších významných cílů varoval ve čtvrtek Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

"FN Ostrava byla už před několika dny terčem cíleného phishingového útoku. Úspěšně jsme ho odrazili. V noci na dnešek jsme odrazili jiný druh útoku na náš server. Děláme průběžně maximální možná opatření k zabezpečení a ochraně naší IT infrastruktury," uvedla Petlachová. Podrobněji se nemocnice z bezpečnostních důvodů vyjadřovat nechce.

Premiér Andrej Babiš dnes ujistil, že stát věnuje absolutní pozornost hrozbě útoků cílících na počítačové systémy nemocnic, před nimiž NÚKIB ve čtvrtek varoval.

"K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich partnerů. Informace, které máme k dispozici, vedou k důvodné obavě z reálné hrozby závažných kybernetických útoků na významné cíle v České republice, především ale na systémy zdravotnických zařízení," uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka. Mohou se objevit větší počty závažných útoků, což může mít podle úřadu velký dopad na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů.

Phishing používají podvodníci k získávání citlivých údajů. Rozesílají e-mailové zprávy, jež často vyzývají adresáta k různým úkonům a zadání dat. Spear-phishing cílí na konkrétní adresáty. NÚKIB doporučil ohroženým zařízením, aby uživatelé počítačových systémů hlásili správci sítě otevření podezřelých příloh e-mailů v posledních dnech. Zařízení také mají upozornit uživatele počítačů na možnost "maskování" škodlivých spustitelných souborů za obrázky či textové soubory - například typu obrazek.png.exe, text.txt.exe či dokument.pdf.exe. Zařízení mají, pokud je to možné, centrálním nastavením zabránit spouštění aktivního obsahu a maker především v doc. souborech.

Kybernetické útoky na nemocnice jim mohou způsobit provozní ztráty v desítkách milionů korun. Jeden útok může podle IT expertů oslovených ČTK vyřadit síť i na několik dnů, což je v současné epidemii koronaviru vážnou hrozbou. Zdravotnická zařízení podle poradenské firmy BDO patří mezi nejzranitelnější cíle. Měsíčně přitom evidují stovky pokusů o zavirování. Loni čelila kyberútokům pětina všech nemocnic v ČR. Od roku 2011 se počet odhalených útoků na nemocnice a další organizace zvýšil pětkrát.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plošná proočkovanost? Covid-19 bez vakcíny neporazíme, potřebujeme imunitu…

02.06.2020 15:51 Na světě je ve vývoji více než stovka možných vakcín proti nemoci covid-19. Zatímco Česko nemá…

Koronavirus má i pozitivní efekt: Roste prestiž zdravotních sester

02.06.2020 15:29 Epidemie nového typu koronaviru podle prezidentky Asociace sester Martiny Šochmanové ukázala, že…

Zdravotní turistika? Česko by ji mělo podporovat, přináší miliardy korun,…

02.06.2020 14:44 Aktualizováno Stát by měl podpořit zdravotní turistiku, která do České republiky přináší miliardy korun ročně.…

Covid-19: Na Dole Darkov začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců

02.06.2020 13:55 Aktualizováno Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala druhá etapa…

Související:

Právě se děje

Další zprávy