Hamáček: Lůžka z rezerv využijeme k navýšení kapacity nemocnic

Stát kvůli koronavirové krizi opět sáhne do svých rezerv. Zhruba 2500 lůžek, které má k dispozici Správa státních hmotných rezerv (SSHR), budou využity k navýšení kapacity nemocnic a k vytvoření rezervních kapacit. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Jan Hamáček
doporučujeme

Předseda SSHR Pavel Švagr uvedl, že správa čeká na rozhodnutí státu. "Jakmile o tom vláda rozhodne, tak jsme připraveni s vyskladňováním těchto lůžek okamžitě začít," řekl dnes ČTK Švagr.

V nemocnicích v Česku je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2106 lidí s koronavirem, stav 438 z nich hodnotí lékaři jako těžký. Od začátku října vzrostl počet hospitalizovaných přibližně na dvojnásobek. Odborníci dříve uvedli, že české zdravotnictví zvládne 33.000 hospitalizovaných s covidem-19.

Některé nemocnice už začaly kvůli větším počtům hospitalizovaných s covidem-19 omezovat naplánovanou či odložitelnou zdravotní péči. Podle zkušeností z jara i ze zahraničí se lidé do nemocnice dostávají nejčastěji týden od pozitivního testu, je jich asi dvě až čtyři procenta ze všech testovaných. Za další týden až deset dní se asi u čtvrtiny z nich může zhoršit stav natolik, že budou potřebovat intenzivní péči.

Otázkou státních hmotných rezerv v souvislosti s pandemií koronaviru by se dnes podle informací ČTK měla zabývat vláda. Materiál, který má ČTK k dispozici, mimo jiné uvádí, že podle bleskového průzkumu bylo na začátku října ve skladech oslovených obchodních společností k dispozici 250.000 respirátorů FFP2 k okamžité expedici, dalších 500.000 bylo připraveno k balení. "Do konce října tohoto roku jsou výrobci schopni pro státní sektor uvolnit kapacitu výroby cca 2,5 milionu kusů," píše se v něm.

"Výrobci by s ohledem na zachování udržitelnosti výroby potřebovali dlouhodobější plán. Všichni do jednoho uvedli, že rádi upřednostní státní sektor před jinými klienty, nicméně není to možné činit jednorázově a krátkodobě ve velkém množství. Navrhujeme proto zvážit pravidelný, byť limitovaný odběr od konkrétních dodavatelů," stojí v podkladech pro vládu. Materiál kabinetu předloží ministerstvo průmyslu a obchodu a SSHR.

Dokument nabízí také dvě varianty toho, komu má SSHR předkládat neprodleně po dobu trvání nouzového stavu návrhy na uvolnění jednotlivých druhů zdravotnických a ochranních pomůcek ze státních rezerv. Buď to může být přímo vláda, nebo Rada vlády pro zdravotní rizika, jejímž členem je kromě premiéra a ministrů také zástupce krajů nebo vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Rozhodnou ministři.

Švagr na konci září oznámil, že SSHR má uzavřené smlouvy na všech 11 druhů ochranných pomůcek, které poptávala. V převážné většině je podepsala s českými dodavateli. Další zakázky úřad soutěží i nadále. Minulý týden předseda SSHR uvedl, že ve skladech se státními rezervami je aktuálně zhruba 45 milionů roušek, tři miliony respirátorů FFP2, přes 200.000 respirátorů FFP3 nebo 15 milionů zdravotnických rukavic.

SSHR schraňuje komodity pro případ krizových stavů, jako jsou například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech drží zásoby například ropy, leteckého petroleje, potravin a léků. Květnovým rozhodnutím vlády se správa stala také centrálním místem nákupů ochranných prostředků pro potřeby organizačních složek státu pro období mimo krizový stav.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid: Česko má přes 10 tisíc nových případů, reprodukční číslo je stále…

27.10.2020 07:13 Denní nárůst potvrzených případů koronaviru v ČR se vrátil na deset tisíc. V pondělí přibylo 10.273…

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Mentálně nemáme na to být…

26.10.2020 22:16 Aktualizováno Navzdory tomu, že Česko se nachází v kritické fázi boje s epidemií, lidé chodí po venku a opatření…

Vrecionová sepsala ostrý dopis: Babiš selhal a manipuluje s fotkami z…

26.10.2020 22:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by podle europoslankyně ODS Veroniky Vrecionové neměl viníky vlastního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama