Hamáček řekl, kdy zváží vyhlášení mimořádného stavu

Stát zatím zvládá situaci kolem nemoci covid-19 standardními prostředky, pokud by však došlo k výpadku zdravotnického personálu, je třeba zvážit vyhlášení nějaké formy mimořádného stavu. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) to dnes řekl ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

Jan Hamáček
doporučujeme

Lékařů bylo podle dat zveřejněných Českou lékařskou komorou k 19. září aktuálně nakaženo 259, o měsíc dřív čtyři. Mezi zdravotními sestrami se počet nakažených zvýšil od 20. srpna ze tří na 433.

"Pokud by se ukázalo, že je tam velký výpadek na straně zdravotnického personálu, tak by to znamenalo povolat někoho jiného. A to už by znamenalo nějakou formu mimořádného stavu (...). Kdyby se ukázalo, že opravdu chybí lidé, tak bychom museli uvažovat o nějakém mimořádném opatření," řekl Hamáček. Pokud chce vláda nařídit pracovní povinnost, tak jí nic jiného nezbývá, protože ve standardním režimu už toto prostě nejde, upřesnil.

"A pokud bychom potřebovali personál odjinud, třeba ze škol, tak buď by to muselo být lokálně, ale já jsem přesvědčený, že to bude na celostátní úrovni, a pak je to nouzový stav," řekl. Lůžková kapacita v nemocnicích pro pacienty nakažené koronavirem je podle Hamáčka také zatím dostačující.

Podle ministra ale situace, kdy by muselo dojít k vyhlášení nouzového stavu, nenastane v následujících dnech. "Kritické scénáře ukazovaly na velký problém někdy v polovině října, tam ale zatím snad nejsme," uvedl Hamáček. "Pokud by to však začalo znovu růst po té exponenciále, tak se bojím, že jsme u nějakého mimořádného opatření dřív, protože to by znamenalo, že nám ta lůžka začnou docházet rychleji," dodal.

Pesimistické scénáře se ale podle Hamáčka zatím nenaplňují, křivka nárůstu se totiž v posledních dnech zpomalila. To podle ministra ukazuje, že jsou dosavadní přijatá opatření účinná.

Hamáček také řekl, že do stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu přizve pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Dříve uváděl, že stačí účast Jiřího Běhounka (za ČSSD), který vede Asociaci krajů ČR. "Já budu kontaktovat pana primátora Hřiba a pozvu ho na jednání stálé pracovní skupiny, protože je tam pár problémů ve vztahu k Praze a budeme je chtít řešit," řekl dnes Hamáček.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno celkem 63.294 potvrzených případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených v předchozích týdnech opakovaně překonávaly rekordy. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3126 lidí. Aktuálně nemocných je zhruba 31.800 lidí.

Narůstá i počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Množství hospitalizovaných se zvýšilo od začátku září zhruba pětinásobně na 809. Téměř na pětinásobek stoupl i počet hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu. Podle posledních údajů ministerstva k pátku jich bylo 168. Jen za tento týden už přibyly v nemocnicích skoro tři stovky nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restrikce nejsou dodržovány. Prymula naznačil, že přijdou další opatření…

20.10.2020 16:48 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) naznačil, že mohou přijít další, přísnější opatření k…

Aplikace eRouška byla aktualizována, nová verze má být přesnější

20.10.2020 13:57 Aplikace eRouška zaznamenávající kontakty s nakaženými covidem-19 by měla být po aktualizaci…

Plicní ventilátory pro nouzové použití: CoroVent dostane českou registraci…

20.10.2020 11:46 Plicní ventilátory CoroVent vyvinuté na jaře s pomocí peněz českých dárců by podle ministra…

V Praze přibylo přes 1000 případů covidu, nemoci podlehlo již 259 pacientů

20.10.2020 08:35 V Praze se denní nárůst potvrzených případů koronaviru vrátil zpět nad 1000, v pondělí přibylo 1050…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama