Hejtmani žádají rychlé spuštění databáze na očkování, Kuba poslal ostrý vzkaz vládě

Hejtmani chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví co nejdříve spustilo centrální registrační systém na očkování proti covidu-19. Podle nich je nutné prověřit, jak bude databáze v plném náporu fungovat. Hejtmani tím hodlají předejít případným nedostatkům v systému. ČTK to dnes řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), který je předsedou Asociace krajů.

Martin Kuba
doporučujeme

Podle něj je brzké spuštění databáze nezbytné. "Musíme vidět, jak bude systém fungovat, zda se nebude někde hroutit. Jde o to, abychom v momentě, kdy budeme mít dostatek vakcín, neřešili případné chyby systému a mohli se jen soustředit na samotné očkování," řekl.

Kuba dnes odpoledne uvedl, že Jihočeský kraj už spotřeboval všech 3510 vakcín, které v úterý od státu dostal. "Další mají přijít až ve čtvrtek. Takže máme prázdnej mrazák a nebudeme tady mít skoro týden co dělat," uvedl Kuba na svém twitterovém účtu.

Jihočeský hejtman řekl, že Asociace krajů zasílá ministerstvu dokumentaci, která zahrnuje další připomínky k systému. Podle něj však už nejsou tak zásadní. "Nejdůležitější je podle nás otestování té samotné databáze," uvedl. Dnes končí termín, kdy kraje mohou posílat připomínky ke strategii očkování proti covidu-19.

Centrální registrační systém má evidovat všechny zájemce z republiky. Kuba doplnil, že kraje trvají na tom, aby spolehlivě fungovalo úzké propojení s jednotlivými očkovacími centry. "Daná místa si musí sama flexibilně řídit, kolik lidí na jaké termíny si pozvou. Není možné to určovat z jedné registrační databáze. Vše se musí odvíjet od skutečné situace v očkovacím centru, které samo bude nejlépe vědět, kolik lidí už obsloužilo, kolik bude mít k dispozici vakcín na následující dny a podle toho reagovat," dodal Kuba.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf VZP Kabátek přiznal, že se nechal přednostně očkovat

20.01.2021 17:40 Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek se na začátku ledna nechal přednostně očkovat v…

Prezident Zeman dostal první dávku vakcíny proti koronaviru

20.01.2021 17:19 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dostal dnes odpoledne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze vakcínu proti…

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

SÚKL: Očkování starších lidí by měl posoudit jejich lékař

20.01.2021 15:23 Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci covid-19 by měl jejich celkový zdravotní stav…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama