HK:Na testy zaměstnanců by měly přispívat pojišťovny

Testování zaměstnanců by mělo být částečně kompenzováno ze zdravotního pojištění. Položka začíná významně vstupovat do nákladů. O možném příspěvku na testy se bude ještě dále jednat. Firmy mají o preventivní testování zájem. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly pravděpodobnější než částečná úhrada testování je to, že budou dostupné podstatně levnější testy, uvedl.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci po jednání s Hospodářskou komorou řekl, že plošné testování, které nařídí krajská hygienická stanice, je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V případě preventivního testování se dnes podle něj s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou nepodařilo otázku uzavřít. Není tam příliš velký prostor pro plošnou úhradu, řekl.

Podle Prymuly v případě preventivního testování bude záležet na firemní kultuře a nastaveném modelu každé jednotlivé společnosti. Platit bude jen obecné rámcové doporučení. "I když budete testovat každý druhý den, tím stoprocentně nejste schopni zajistit to, že tam nedojde k nákaze," upozornil. Někde se podle něj preventivně testuje jednou týdně či jednou za 14 dní.

Firmy by také kvůli jednotlivým případům koronaviru neměly být uzavírány. Vojtěch řekl, že se s hygieniky připravují pravidla pro umisťování do izolace. Podle Dlouhého by měla být pravidla srozumitelná a jednoduchá. Případ nákazy ve firmě by neměl způsobit paniku. "Jsme spokojeni, že se o těchto věcech podrobně diskutuje," dodal Dlouhý. Systém by měl být postaven podle Prymuly tak, aby nereflektoval pouze současnou situaci, ale aby se díky němu zvládl stav, kdy by nastal významný nárůst nakažených.

Hospodářská komora se zástupci zdravotnického sektoru dnes jednala také o zahraničních pracovnících. Podle Vojtěcha ministerstvo nechystá zásadní restrikce k jejich vstupu, bude ovšem trvat na jejich testování, zejména z některých zemí, uvedl.

Na schůzce podle mluvčích panovala shoda i v tom, že firmy by se na případnou podzimní eskalaci nákazy měly samy připravit a mít také určitou zásobu ochranných prostředků.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uvedl, že současná epidemiologická situace není vyhrocená. Nejsou významně zasaženy zranitelné skupiny obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných, mortalita je velmi nízká. Navíc je většina případů bezpříznaková nebo jen s lehkým průběhem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze přibylo za 24 hodin opět téměř 300 případů covidu

21.09.2020 19:57 V Praze přibylo od nedělního večera 283 prokázaných případů nemoci covid-19. Je to zhruba o 110…

Hamáček: Při 120 000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče. Může to nastat…

21.09.2020 19:21 Pokud počet nakažených koronavirem přesáhne za měsíc 120.000 osob, hrozí omezení lůžkové péče v…

Na covidovém semaforu je nově oranžových 28 okresů, bílý ani jeden

21.09.2020 19:13 Na aktualizované mapě regionů v Česku podle rizika nákazy koronavirem je v oranžovém stupni…

Ředitelé nemocnic by vyhlášení nouzového stavu uvítali

21.09.2020 18:08 Ředitelé nemocnic v krajích by většinou uvítali vyhlášení nouzového stavu kvůli pořizování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama